Közélet

Greta Thunberg szembenéz a német rendőrökkel: csatlakozott a szénbánya ellen tüntető aktivistákhoz

Egy észak-rajna–vesztfáliai falut akarnak lerombolni, hogy a közeli szénbánya teret nyerjen. A bánya által termelt lignit azonban a különböző szénfajták között is kifejezetten szennyezőnek számít.

A hatóságok szerint még mindig több mint egy tucat építményt kell megtisztítani az aktivistáktól a lerombolásra ítélt, észak-rajna–vesztfáliai Lützerathban, ahol már napok óta néznek egymással farkasszemet a rendőrök és a tiltakozók.

Fotó: AFP

A tüntetők eltávolítása a buldózerek megindítása előtt szombaton is folytatódott, miközben a hétvégére újabb demonstrálók érkeztek, hogy megakadályozzák a Garzweiler II nevet viselő barnakőszénbánya további terjeszkedését. Köztük van Greta Thunberg is, aki pénteken érkezett a helyszínre, és elítélte a bányát üzemeltető RWE vállalattal kötött kompromisszumot.

Az egyezség értelmében a szén kivezetését előrébb hozták nyolc évvel, így arra már 2030-ban sor kerül, cserébe az RWE kiterjesztheti a bányát az elhagyott falu irányába.

Thunberg különösen az egyetlen német pártként mind a szövetségi, mind a tartományi szinten kormányon lévő zöldeket támogatja. Az aktivista szerint az olyan fosszilis tüzelőanyagok terén érdekelt vállalatokkal kötött alku, mint az RWE, megmutatja, hol találhatók a német zöldpárt prioritásai.

A zöldpárti gazdasági miniszter, Robert Habeck ugyanakkor védelmébe vette a döntést, mondván, az orosz–ukrán háború árnyékában az energiabiztonság fenntartása érdekében szükség van a Lützerath alatt található szénre.

Tavaly októberben egyébként Thunberg egy interjúban arról beszélt, hogy az hatására széntüzelésű erőműveket újraindítani rosszabb, mint a már egyébként is üzemelő atomerőműveket tovább működtetni. Németország még Angela Merkel kormányzása idején kezdte meg a nukleáris létesítmények bezárását, amelyekből már csak három üzemel, azok is csak április közepéig, miután a zöldek azok további működését is ellenzik.

A rendőrség szerint a falu nagy részét sikerült megtisztítani a demonstrálóktól, ám mintegy tizenöt építmény még továbbra is a tiltakozók kezén van. 

Ezek egy része ráadásul a föld alatt található. A ledózerolásra ítélt faluból az elmúlt napokban mintegy 470 embert távolítottak el a rendőrök, közülük 320-an önként távoztak. A szombati demonstrációra több ezer embert várnak – írja a Deutsche Welle.

 

Lützerath szén demonstráció klímaváltozás RWE
Kapcsolódó cikkek