BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már a német autóipar-fellegvárat is utolérte a csődhullám: menekül a francia multi, egyszerre két gyárat zár be - tömegek maradnak munka nélkül

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Drámai bejelentést tett a Valeo autóipari óriás. A vállalat 2026-ig teljesen felszámolja egy telephelyét, ezzel párhuzamosan drasztikus leépítéseket hajt végre.

A francia autóipari beszállító, a Valeo felhagy a németországi Bad Neustadt-i tevékenységével – írta meg a Merkur

Fotó: AFP

A vállalat személy- és haszongépjárművekhez gyárt alkatrészeket és rendszereket. A konszern szóvivője megerősítette: a 183 munkavállalót szerdán tájékoztatták a végleges bezárásról. Legalább 143 alkalmazott elveszíti állását, további 40 főnek pedig felajánlják az áthelyezést a körülbelül 140 kilométerre lévő telephelyre. 

A szóvivő hangsúlyozta, hogy a számok még változhatnak. Néhány évvel ezelőtt a  gyár még több mint 500 embert foglalkoztatott. A termelést azonban már évekkel ezelőtt leállították, az utóbbi időben a megmaradt dolgozók kutatás-fejlesztési területen tevékenykedtek.

Ez a döntés botrányos, és arcul csapása azon megmaradt dolgozóknak, akik szívvel-lélekkel küzdöttek a telephely megtartásáért

– mondta Reiner Gehring, az IG Metall szakszervezet képviselője. 

„Ahelyett, hogy közösen keresnénk megoldásokat, a vállalat ki akar bújni a felelősség alól” – tette hozzá.

 A szakszervezet már 2023 végén figyelmeztetett pontosan erre a forgatókönyvre. „Világosan megmondtuk: egy fejlesztési központnak, amelyhez nem tartozik gyártás, nem lesz jövője ebben a konszernben” – tette hozzá Gehring. A munkáltató ezt akkoriban még határozottan tagadta.
A Bad Neustadt-i zárással párhuzamosan a Valeo az eberni telephelyén is masszív megszorításokat jelentett be. Ott összesen 134 munkahelyet érintenek az intézkedések – közölte a Bayerischer Rundfunk megkeresésére Andrea Sicker, az illetékes bambergi IG Metall második meghatalmazottja. 

Ebből 109 munkahely a kutatás-fejlesztési területet érinti: az eberni fejlesztési részleget teljes egészében bezárják. A 109 érintett közül 37-en kapnak ajánlatot az Erlangenbe történő áthelyezésre.

„A munkahelyek leépítése nagyjából hat éve folyamatosan tart. Az 1650 álláshelyből Ebern már majdnem 1000-et elveszített – és most ehhez jön még ez a további 134” – nyilatkozta Sicker a BR-nek. 

„Ez valóban keserű – különösen úgy, hogy az IG Metall és az üzemi tanács már régóta rámutatott a hiányosságokra. Új termékeket követeltünk a telephely számára, például az elektromos mobilitás területén. De a múltjából fakadóan Ebern a belső égésű motoroktól függ.” 

Korábban arról s írtunk, hogy egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az egyre kisebb európai piacból a kínai márkák. Ha folytatódik a trend, akkor 

az európai cégek kénytelenek lesznek autógyárakat bezárni, azonban a szakszervezetek ereje miatt ez nem feltétlenül egyszerű.

Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) adatai szerint 2024-ben 0,9 százalékos növekedés után mintegy 13 millió autót adtak el a kontinensen, aminek az AlixPartners szerint 2030-ra a 10 százalékát tehetik ki a kínai márkák.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.