BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtolná a GDP-t, ha kevesebb beteg lenne

Az egészségügyben paradigmaváltásra van szükség, ez pedig azt jelenti, hogy ne arról beszéljünk, több vagy kevesebb pénz kell-e, hogy sok a beteg, és hogy demográfiai változások vannak folyamatban. Ezek nyilván fontosak, de inkább másodlagos tényezők a rendszerben – kezdte előadását Újlaki Ákos, a Boston Consulting Group (BCG) vezetője lapunk konferenciáján.

Szerinte értékteremtés kell az ágazatban, ez pedig a beteg egész­ségében elért javulás és az erre fordított összeg arányát jelenti. Nagyon sok haláleset elkerülhető lenne a magyar egészségügyben, hiszen a gyógymód, illetve az eljárás már létezik. Ha időben hozzáférnének a betegek a gyógymódhoz, akkor sokan megmenthetők lennének. Szerinte ennek vannak produktivitást növelő hatásai, amelyeknek a gazdasági hatásai igenis kimutathatók: a BCG számításai szerint a GDP-t 0,6 százalékkal növelné éves szinten, ha 10 százalékponttal növelnék az egészséges emberek számát.

Az, hogy az innovatív kezelések mennyire elérhetők ma Magyarországon, elsősorban finanszírozási kérdés. Itthon nehéz hozzájutni ezekhez, míg például Németországban 150 új készítményből több mint 120-at érhetnek el a páciensek. Magyarországon csak alig több mint 50-et, ami majdnem 30 százalékkal kevesebb, mint az uniós átlag. A probléma nem csak többletforrással oldható meg. Fontos, hogy a költéshez képest mekkora értéket tud teremteni a rendszer, amely a mostani források mellett erre alkalmatlan. Az innovációt a digitalizáció felől megközelítve viszont van lehetőség az értékteremtésre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.