BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

„Válságos válság”: esély az európai integráció elmélyítésére?

A jelenlegi válság az európai integráció eddigi talán legnagyobb vizsgája. Ha sikerül a válságból esélyt teremteni és az ilyenkor is kínálkozó lehetőségeket kihasználni, az EU a 21. század egyik vezető hatalma lehet.

A 2007 után több hullámban kibontakozott globális pénzügyi és gazdasági válság számos, nagyrészt hosszabb idő alatt kifejlődött egyensúlyhiány következménye. A pénzügyi mellett az intézményi, a szabályozási és a földrajzi súlyponteltolódásból adódó tényezők egyaránt figyelembe veendők nemcsak, ha a válság természetét akarjuk leírni, hanem az alkalmazható válságkezelő, veszteségcsökkentő módszereket és eszközöket is meg szeretnénk találni.

A pénzügyit követő, bár sok szakértő által hosszabb ideig fel nem fedezett makrogazdasági válságot követni fogja a társadalmi, sőt az ideológiai-tudati is. Ezek következményei kiszámíthatatlanok, ugyanakkor sokkal veszélyesebbek, mint a közvetlen makrogazdasági hatások. A válság világossá tette, hogy az Európai Unió az eddigiekben nem fejlesztett ki hatékony közösségi válságkezelő politikákat. Nemcsak a pénzügyi, de a makrogazdasági problémákra is sorozatosan nemzetállami válaszok születtek, még azokban az országokban is, amelyeknek közös pénze van. Nyitott kérdés, hogy az integráció a válságot esélyként tudja-e megragadni, vagyis képes lesz-e a közösségi politikák megerősítésére, az EU elmélyítésére, ennek feltételeként pedig a nemzetállami kompetenciák további részének „közösségesítésére”. A nemzeti szintű válságkezelő csomagok, még ha rövid távon eredményesek is lennének a munkanélküliség növekedésének mérséklésében és a vállalatok nagy részének megmentésében, azonnali és középtávú negatív hatásokat is indukálnak. Ilyen a költségvetési egyensúly felborulása, az inflációs tendenciák megerősödése, nem utolsósorban azonban magának a monetáris uniónak és a közös pénznek a jövője. Emellett a válság felszínre hozta a 27 tagú integráció mélyen gyökerező választóvonalait, amelyeket sem a hosszabb felkészülés az integrációra, sem az ötéves tagság nem tudott eltüntetni. Ebben a helyzetben az integráció jövője, nemzetközi versenyképessége és világpolitikai, valamint világgazdasági befolyása annak is függvénye, hogyan tud erre a kihívásra válaszolni. Nemzetállami, „patriotista” gazdaságpolitikával aligha.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.