BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jogi akadályok miatt nem tanulhat az MI a betegadatokból

Azok a legdrágább betegek az egészségügy számára, akik rossz helyre mennek, és későn.

Az innováció fontos része az egészségügynek, és a betegek érdekeit kell szolgálnia – emelte ki Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke a Világgazdaság I. Innovációs fórum – Gyógyszeripar és egészségipar című konferenciájának panelbeszélgetésén, amelyen a felek arról diskuráltak, hogyan használja, vagy használhatná ki az ellátórendszer az innovatív lehetőségeket. Hozzátette, minél több klinikai kutatásnak kell teret engedni a magyar ellátórendszerben. Meglátása szerint azonban

a hazai ellátórendszer nem eléggé nyitott az innovációk befogadására, mert bár sok helyen zajlik pilot program, de ezek csak addig tartanak, amíg van mögöttük finanszírozás, utána sok esetben nincs folytatásuk.

Úgy gondolja, kormányzati segítségre lenne szükség az innovációk finanszírozásához, hogy azokat bevihessék az egészségügybe.

Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar dékánja szerint a kérdés inkább az, hogy mennyire genomja az innováció az egészségügynek. Meglátása szerint hibát vétünk, és nem hatékony technológiákat alkalmazunk, ha az innováció nem újítja meg a folyamatokat.

Szócska Miklós, Thomas Straumits és Ficzere Andrea (b-j)
Fotó: Moricz-Sabján Simon

Egy adatvezérelt egészségügyi paradigmaváltásra váltásra lenne szükség, és ennek Magyarország a haszonélvezője tudna lenni.

Thomas Straumits, az MSD Pharma ügyvezető igazgatója elmondta, az innovációkra és a digitalizációra nagy szükség van, de meg kell ismerni a betegutak kialakulását is teljes mértékben, hogy azokba is beépülhessenek az innovációk. Továbbá szükség van az egészségügyi nevelésre, mert a betegek zöme alulképzett ezen a területen.

Azok a legdrágább betegek ugyanis az egészségügy számára, akik rossz helyre mennek, és későn.

A mesterséges intelligencia nagy áttörést hozhatna az egészségügyben is, de még jogi akadályokba ütközik, meg kellene határozni jogilag, hogyan lehet a betegadatokat megosztani a mesterséges intelligenciával. A szakemberek szerint szükség lenne arra, hogy a már meglévő adatokat elkezdjék használni, és jó lenne minden már elérhető innovációt az egészségügy szolgálatába állítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.