Tovább romlott, 71,8 pont lett júliusban a DIW Berlin német gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere, ezzel a harmadik negyedévre vonatkozóan messze az átlagos gazdasági növekedési ütemet jelző 100 pontos küszöbérték alá került. Az index júniusi értéke 93,8 pont volt, a teljes második negyedéves pedig 92,5. A mutató 2020 második negyedévében érte el a legalacsonyabb értéket 56,2 ponton, amiről a harmadik negyedévben 133,4-re szökött fel. Az azóta eltelt idő alatt mindvégig 100 felett tartózkodott, eltekintve az idei második negyedévtől, amikor újból az átlagos növekedési ütemet jelző küszöbérték alá húzódott vissza.

Továbbra is különösen az lassítja a német gazdaságot a gázhiány és az emelkedő energiaárak miatt kialakult aggodalmak hatására. 

A globális ellátási láncok problémái csak lassan enyhülnek; az ukrajnai háború és a kínai járványvédelmi intézkedések tovább szűkítették az ellátási csatornák keresztmetszetét. A tél folyamán még az ellátási nehézségek enyhülését jelezték előre gazdaságkutatók.

Automobile,Air,Conditioner,Freon,Can,And,Test,Gauges,Under,Hood, automobile air conditioner freon can and test gauges under hood of car. Concept of vehicle air conditioning maintenance, repair, service, inspection and hot summer weather
Fotó: Shutterstock

Az említett tényezők nemcsak a német, hanem a világgazdaságot is megterhelik, és egyes esetekben több évtizede nem tapasztalt inflációs rátákhoz vezetnek. Mindezek a gazdasági nehézségek visszafogják a német exporttermékek iránti keresletet. A szokatlanul gyenge exportteljesítmény és az energiaimport árának ugrásszerű növekedése miatt fordult májusban a német külkereskedelmi mérleg hosszú idő óta első alkalommal negatív tartományba.

Az exportorientált és energiaigényes német növekedési modell jelenleg elérte lehetőségei határait

– mondja Guido Baldi, a DIW gazdasági szakértője. Hozzátette, az előző hónapokhoz képest a barométer értéke ismét jelentősen csökkent, ez pedig azt jelzi, hogy a német bruttó hazai termék az idei harmadik negyedévben zsugorodni fog.

Szenved a német ipar

Különösen az ipar szenved a gyengülő világgazdasági teljesítménytől. A korábbi hónapok problémái nem enyhültek, a rendelési helyzet feszült és a még mindig magas rendelésállományt csak lassan lehet feldolgozni a megszakadt ellátási láncok és a köztes termékek ebből eredő hiánya miatt. Az elkövetkező hónapokban további nehézségekkel is számolni kell. „A német ipar aggodalommal tekint a jövőbe. A folyamatos alapanyaghiány mellett a közelgő tél és a gázellátás esetleges korlátozása bizonytalanná tette a termelési tervek megvalósítását” – mondja Laura Pagenhardt, a DIW gazdasági szakértője.

A szolgáltatóipari ágazatokban is csillapodik a lelkesedés, mivel az elmúlt hónapok lendülete lassacskán megtorpanni látszik. 

A háztartások vásárlóereje a magas miatt jelentősen csökkent, és nem minden ok nélkül aggódnak az energiaválság további következményei miatt. A munkaerőpiacon az elkövetkező hónapokban valószínűleg mérséklődik a kereslet, bár a szakképzett munkaerőre még mindig sok helyen égető szükség van. „A gyenge első fél év után a német gazdaság már a harmadik negyedévet is nagy ellenszéllel kezdi. A kockázata jelentősen megnőtt” – foglalta össze a DIW konjunktúrabarométer-felmérésének a megállapításait Baldi.