– Mennyire elterjedtek ma hazánkban a mezőgazdasági biztosítások, és a Generali ezen belül mekkora piaccal rendelkezik?
– A teljes növénybiztosítási piac a nyolcmilliárd forintot sem éri el hazánkban. Tekintettel arra, hogy évente százmilliárd feletti összegű kár éri a hazai gazdákat, úgy gondolom, ezen a piacon komoly fejlődési potenciál lehet. A Generali a jelenlegi piacnak nagyjából 30-35 százalékát mondhatja magáénak. Azon dolgozunk, hogy a kedvező körülmények mellett az egész piac és a mi részesedésünk együtt induljon növekedésnek a közeljövőben.
– A nehéz gazdasági helyzetben mitől várható pozitív fordulat ezen a téren, hiszen a gazdálkodók is egyre inkább spórolnak?
– Egyrészt igaz, hogy a biztosítási piac is megérzi a válságot. Ugyanakkor a mezőgazdaság talán az egyik legkiszolgáltatottabb terület, itt akár az egész éves megfeszített munka is kárba mehet pár óra leforgása alatt. Ezt pedig az elmúlt évek extrém időjárási jelenségei mellett sajnos a magyar gazdák többször is megtapasztalhatták. A másik fontos tényező, hogy egy törvényi szabályozásnak köszönhetően most jelentősen bővülhet a biztosítási védelemmel lefedett termőföldek aránya. 2012-ben közel hárommilliárd forint díjtámogatás ösztönzi a gazdálkodókat arra, hogy növényeiket biztosítsák az időjárási károk ellen. Most többletköltség nélkül bővíthető ki a már meglévő biztosítás, azok is megvédhetik terményeiket, akik eddig ezt nem engedhették meg maguknak. Érdemes élni a lehetőséggel, hiszen 2300 forintos hektáronkénti díj fedezetet biztosít a természeti károkra.
– Jelenleg a termelés alatt álló területek hány százaléka van biztosítva?
– Teljesen pontos adatot nem tudunk mondani, de nagyságrendileg a termőföldek kevesebb, mint a felét védi csak biztosítás. Ez nemzetközi összehasonlításban is alacsonynak számít, ugyanakkor ez nem csak az agráriumra igaz, egyéb biztosítások terén szintén le vagyunk maradva a nyugat-európai országok mögött.
– Milyen nagyságrendű károkat okozott az extrém időjárás az elmúlt években?
– A Generalinál 2011-ben csak a növénybiztosítási ágban 900 millió forintnyi kárt realizáltunk, ha az állat-, vagyon- és portabiztosításokat is nézzük, akkor ez a szám 1,1 milliárdra tehető. A károk akár csődbe is vihetik a termelőt. Tavaly volt olyan Bács-Kiskun megyei ügyfelünk, akinek 49 millió forintot fizettünk ki, mert a jégverés tönkretette az egész paprikatermését, de volt olyan is, akinek a Miskolctól alig 30 kilométerre lévő repceföldjén pusztított a téli fagy, több mint 13 millió forintos kárt okozva.
– Mi az, amiben a Generali többet vagy mást tud nyújtani az ügyfeleknek?
– A Generali három különböző csomagot dolgozott ki a gazdálkodók számára, melyek – az állami szabályozással összhangban – alapvetően a termények szerint különböztethetők meg. Társaságunk a jogszabályban meghatározottakon felül kidolgozott egy önrészcsökkentő megoldást is a jégeső- és viharkockázatokra, amellyel azokra a mezőgazdasági termelőkre gondolt, akik az állami programban meghatározott önrészt nem tudják vállalni. Ilyenkor a biztosítási díjjal válthatják ezt ki, és részt vehetnek a támogatási programban, ami meggyőződésem szerint igazán nagy segítség lehet sok gazdálkodó számára. Emellett azon ügyfeleink, akik 10 hektár feletti, összefüggő erdőterülettel rendelkeznek, biztosíthatják erdeiket tűz- és árvízkárra egyaránt. Vagyonbiztosításunk keretén belül kedvező lehetőséget nyújtunk a nagyüzemek és a kisvállalkozások biztosítására is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.