Joseph Garret tábornok, az amerikai védelmi minisztérium NATO-politikai főparancsnoka hangsúlyozta, hogy az amerikai katonai szakértők az idén májusban megfogalmazott véleményükkel nem bírálni, hanem segíteni akartak, de ez nem változtat azon, hogy a NATO-tagságra való szlovák felkészültséget értékelő jelentés nagyon alacsony színvonalúnak minősítette a szlovák hadsereg harcképességét. Ahogy Jozef Pivarci, a védelmi minisztérium államtitkára mondta a Národná Obrodának, az amerikai kongresszus megvizsgálja, hogyan teljesítette Szlovákia a jelentésben foglalt ajánlásokat, és ennek alapján dönti el, alkalmasnak tartja-e az országot a NATO-tagságra.
A szlovák hadsereg vezérkara most dolgozza át a felszerelési terveket, abban a reményben, hogy az államvédelmi tanács és a kormány az új koncepciót jóváhagyja, ami többek között tender kiírását is jelentené az annyira szükségesnek tartott szubszonikus repülőgépekre. A védelmi minisztérium költségvetéséből viszont erre nem telik, ezért Pivarci szerint ofszet ügylet formájában oldanák meg a gépvásárlást. Vagyis a szállító a vásárlás ellenében kötelezné magát szlovákiai hadiipari beruházásokra és saját piacán szlovák termék eladására -- még mielőtt megtörténne a szállítás és megindulna a fizetés. Ezzel újra fellendítené a részben "likvidált" szlovák hadiipart, és hasznot hozna a szlovák gazdaságnak.
A kormány mégis halogatja a tendert, a Sme elemzője, Peter Tóth szerint lebecsüli az ofszet együttműködés jelentőségét. Még a haderőstruktúra 1995-ben elfogadott stratégiájához is ragaszkodik: eszerint a szlovák légierőt csak orosz gépekkel lehet korszerűsíteni -- ami már ellentétes Szlovákia jelenlegi külpolitikai orientációjával. Ha a kormány végül mégse indítja meg a pályázatot a szubszonikus gépek szállítására, a védelmi minisztérium kénytelen lesz saját forrásait kimeríteni. Pedig a jövő évi központi költségvetésben tervezett 18 milliárd korona védelmi kiadási keret csak a GDP 1,7 százaléka, ellentétben a NATO-tagországok 2 százalék feletti keretével. A forráshiány az állománystruktúra átalakítását is hátráltatja. Főleg a tiszthelyettesek és a főtörzsőrmesterek körében emelnék a hivatásos létszámot, már jövőre 1600 új hivatásos katonával bővítve az állományt -- de ez is elsősorban pénzkérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.