BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százezer EU-katona is bevethető

Tegnapi brüsszeli ülésükön hivatalosan is megtették csapatfelajánlásaikat a tagországok védelmi miniszterei, így véglegesen összeállt a humanitárius feladatok megoldására hivatott gyors reagálású EU-haderő katalógusa. A jó hatvanezer fős sereg kiegészítésére Brüsszel a nem uniós tag NATO-országoktól -- köztük Magyarországtól -- is vár kontingenseket. Hazánk mintegy négyszáz főt küld.

A most véglegesített katalógus mintegy 66 ezer főnyi szárazföldi állományt és mintegy 200 harci repülőgépet tartalmaz, ám szakértők szerint a valóságban egy százezer fős, 400 repülővel és 100 hadihajóval támogatott haderő összeállítása sem lesz gond. A csapatokat a politikai döntéstől számított 60 napon belül -- szükség esetén légi vagy tengeri szállítással -- lehetne bevetni, és akár egy évig is a helyszínen maradhatnának. Feladataik között harcoló felek szétválasztása, konfliktusmegelőző és humanitárius akciók szerepelhetnének.
Brüsszelben arra számítanak, hogy a hat nem uniós tag NATO-ország (Magyar-, Lengyel- és Csehország, Norvégia, Izland és Törökország) hamarosan bejelenti, milyen egységekkel lenne hajlandó részt venni a jövőbeni EU-missziókban. Ezeket a katalógus kiegészítéseként fogják rögzíteni, és válság esetén -- például a NATO vezette SFOR-hoz hasonlóan -- az érintett országoktól függ majd, konkrétan mely csapatokat ajánlja fel. Mint ismert, hazánk már többször jelezte: mintegy 400 fővel vesz részt.
A fő kérdés azonban nem is a 2003-ra összeálló EU-haderő létszáma, hanem annak harcképessége lesz -- figyelmeztetnek elemzők. A Reuters felhívja a figyelmet a gyors reagálású erő minőségével kapcsolatos aggályokra, ugyanakkor olyan véleményeket is idéz, amelyek szerint a felsorolt missziók teljesítéséhez nincs is szükség az amerikai vagy a NATO-erőkéhez hasonló, teljes körű bevethetőségre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.