Utat nyitott a kínai jegybank (PBOC) a jüan gyengülése előtt, méghozzá úgy, hogy ezt ne kelljen deklaráltan felvállalnia: a jegybank honlapján megjelent közlés szerint bevezetnek egy új, 13 devizából álló indexet, és a jövőben ahhoz is viszonyítják majd a jüan árfolyamát, nem csak a dollárhoz. Az indexet a PBOC égisze alá tartozó kínai devizakereskedelmi rendszer (CFETS) állította össze és teszi közzé – azt egyelőre nem közölték, hogy milyen időközönként –, a viszonyítási alap az érintett árfolyamok 2014. végi állása. Az indexet először idén november 30-ra számolták ki, akkor 102,93 volt az értéke, vagyis ennyivel erősödött a jüan a kosárhoz képest. A kosár legerősebb tagja a dollár 26,4 százalékos súllyal, utána az euró következik (21,4 százalék) – az USA és az EU nagyjából egyformán 14 százalék körüli mértékben részesedik a kínai külkereskedelemből a novemberi adatok szerint –, de helyet kapott benne az ázsiai–csendes-óceáni térség több fontos devizája is.
A jegybank azt nem állította, hogy ezentúl ehhez a kosárhoz viszonyítva adják meg a jüan középárfolyamát, amelyhez képest plusz/mínusz 2 százalékos sávban lehet kereskedni a sanghaji tőzsdén; tegnap is dollárban adták meg a 6,4495-ös középárfolyamot, ez a négy évvel ezelőtti szintekhez hasonlóan gyenge jüant jelent. A CFTES közleménye viszont azt emelte ki, hogy külkereskedelmi partnerekkel, illetve a befektetőkkel való kapcsolatokban nem elég jó indikátor a jüan/dollár, kívánatosabbnak tartják, ha azt együtt használják egy jüan/kosár indexszel.
Az utóbbi években a kínai jegybank többször is fölvetette egy ilyen kosáralapú index szükségességét, bevezetésének időzítése a CNBC-nek vagy a Bloombergnek nyilatkozó elemzők szerint nyilvánvalóan összefügg a Fed közelgő kamatemelésével. Ha ugyanis a dollár ennek nyomán tovább erősödik – amint ez várható –, akkor a kínai jegybank csak intervenciókkal tudja kordában tartani a jüan árfolyamát. Ehhez kínai bankoktól (is) kell jüant vásárolnia, akkor pedig a hitelezési lehetőségeket szűkíti, miközben már egy éve élénkíteni akar, sorozatos kamatvágással, illetve a kötelező banki tartalékráta csökkentésével. Jól jöhet tehát, ha készenlétben áll egy devizakosár-alapú index mint viszonyítási alap; a Société Générale feljegyzése szerint így nem kell leértékelésként értelmezni a jüan gyengülését. Más kérdés, hogy Kína egyszer már elszakította a jüant a dollártól 2005-ben, majd 2008–2009-es válság során de facto kénytelen volt visszatérni hozzá, hogy így óvja meg a nagyobb megrázkódtatásoktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.