A Liverpool 2025 nyarán eddig több mint 185,5 millió fontot költött játékosokra, és egy újabb, akár 80 millió fontos csatár, Hugo Ekitike szerződtetéséről tárgyal a Bundesligából. Az is felmerült, hogy a Newcastle csillagát, Alexander Isakot is megpróbálják megszerezni, akiért 120 millió font fölötti összeget is fizetnének. Megnéztük, hogy teheti meg az angol bajnok, hogy ennyit költsön, ráadásul betartsa a pénzügyi fair-play szabályokat is.
A látszólag féktelen költekezést sok – leginkább a riválisok táborát erősítő – szurkoló már-már a dúsgazdag, arab hátterű klubokkal azonosítja. Valójában azonban a Liverpool kiadásait jól tervezett pénzügyi háttér és szigorú szabálykövetés alapozza meg.
A klub bevételeit három kulcsfontosságú tényező növelte:
A Premier League szabályai szerint három év alatt legfeljebb 105 millió fontos veszteséget halmozhat fel egy klub, a Liverpool azonban messze ezen kereten belül maradt.
Kieran Maguire sportközgazdász a BBC-nek elmondta, hogy a Liverpool az elmúlt hároméves ciklusban mindössze 325 millió fontot költött, és ebben már Florian Wirtz szerződtetése is benne van. Maguire szerint a klubnak komoly mozgástere van, különösen, hogy a játékosvásárlásokat több idényre elosztva, részletekben fizetik ki.
A Liverpool átigazolási politikáját a higgadt, analitikus döntések jellemzik. Az ügyvezető Michael Edwards nem igazol nyomásra, csak ha egy játékos valóban javítja a keretet. Florian Wirtz, Kerkez Milos, Jeremie Frimpong, Giorgi Mamardashvili és a célkeresztben lévő Alexander Isak vagy Hugo Ekitike mind ebbe a kategóriába tartoznak. Az elmúlt három szezon nettó átigazolási mérlege
millió font, összevetve például a Manchester United
millió fontos kiadásaival, világosan mutatja a különbséget a két klub politikája között – vetette össze a két rivális klub költéseit a Poolbarátok Facebook-oldala.
Dave Powell, a Liverpool Echo sportközgazdásza szerint a klub várhatóan 50 millió fontos profittal zárja a 2024–2025-ös pénzügyi évet. A bevételek meghaladják a 700 millió fontot, miközben a bérköltségek elérik a 400 milliót. A játékosok után fizetendő amortizációs költségek is csökkenő pályán vannak, mivel a korábbi szerződések kifutottak, és kevés új igazolás érkezett a közelmúltban. A Liverpool így most jobb helyzetben van, mint riválisai:
rendelkezik csak hasonló gazdasági mozgástérrel.
Mi az a Moneyball-modell, és mi köze hozzá Brad Pittnek?
A Moneyball eredetileg a baseball világából származó kifejezés, amely az alulértékelt játékosok adatalapú kiválasztására és gazdaságos csapatépítésre utal. A fogalom Michael Lewis 2003-as könyvéből, majd a Brad Pitt főszereplésével készült filmből vált világszerte ismertté. Lényege, hogy a klubok nem a legismertebb, legdrágább sztárokat igazolják, hanem statisztikai és analitikai elemzések alapján olyan játékosokat választanak, akik kimagasló teljesítményt nyújthatnak, de a piac még alacsonyra árazza őket.
A Liverpool átigazoláspolitikáját hosszú éveken át ez a szemlélet határozta meg, különösen Michael Edwards sportigazgatósága alatt — tudatos pénzügyi döntések, analitikai alapú scouting és célzott szerződtetések jellemezték a klub működését, amivel versenyelőnyt szereztek a költekező riválisokkal szemben.
A Premier League hároméves veszteséglimitje mellett a Liverpool még 2025–2026-ban is megengedhetné magának, hogy akár 212 millió fontos veszteséget könyveljen el – persze erre semmi szükség nincs. Az elmúlt években a klub az amortizációs költségei, infrastrukturális befektetései és az utánpótlásba fektetett pénzek révén rendre pozitív PSR-mérleggel zárt. A 2024–2025-ös év is várhatóan nyereséges lesz.
Az eladott játékosok, például Kelleher (18 millió font) és Quansah (30 millió font) könyvelési szempontból tiszta nyereséget jelentenek. Darwin Nunez eladása is extra profitot hozhat, főként az amortizációs terhek csökkenése miatt.
A Liverpool pénzügyi helyzete kiemelkedően stabil. A klub az átigazolási ablak lezárulta után is kényelmes helyzetben marad, mind a pénzügyi fair play, mind a fenntarthatósági szabályok szempontjából. A gazdasági stratégia és a tudatos játékospolitika révén a Liverpool egyszerre tud versenyképes maradni a pályán és a mérlegfőösszegek terén is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.