BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült mi a magyarok legfontosabb célja, ha személyi kölcsönt vesznek fel

Egyetlen év alatt nagyot fordult a világ a hitelpiacon. Míg tavaly a korábbi hitelek kiváltása volt a legfontosabb cél, addig idén már autóvásárlás céljából vesznek fel a legtöbben személyi kölcsönt.

A személyi kölcsönöknél komoly átrendeződés történt, így júniusban már legtöbben autóvásárlás céljából vettek fel ilyen hiteleket a Bank360 adatai szerint, melyekből az is kiderül, hogy a hitelre pályázók átlagos jövedelme 12,1 százalékkal nőtt egy év alatt, miközben az átlagosan felvett összeg csak minimálisan nőtt.

Auto,Insurance,Is,A,Business,Concept,That,Offers,Vehicle,Protection,
Az autóvásárlás lett a legfontosabb hitelcél a személyi kölcsönre pályázók körében / Fotó: jd8 / Shutterstock

Változtak a hitelcélok

A portál kalkulátorának keresési adatai alapján idén júniusban már az autóvásárlás volt a legfontosabb hitelcél a személyi kölcsönök piacán, míg egy éve még egyértelműen a hitelkiváltás vezette a listákat. 

Tavaly júniusban a keresők 47 százalékát motiválta a régebbi kölcsönök lecserélése, míg az autóvásárlásra 38,8 százalék, lakásfelújításra 10,6 százalék, szabad felhasználásra 3,5 százalék keresett.

Az idei évre azonban már fordult a kocka, így júniusban 59,3 százalék keresett kölcsönt autóvásárlásra, míg a hitelkiváltás már csak az érdeklődők 31,7 százalékát motiválta. Ennek ellenére továbbra is sokan dönthetnek korábbi hitelük kiváltásáról, legalábbis a 2025. első negyedévre vonatkozó jegybanki adatok szerint még nőhetett is az ilyen ügyletek aránya az előző év azonos időszakához képest.

A harmadik helyen továbbra is a lakásfelújítás található, ám ennek részaránya lefeleződött, 10,6 százalékról 5 százalékra, míg a szabad felhasználás részaránya 3,5 százalékról 4 százalékra emelkedett.

Rövidebb időre vesznek fel személyi kölcsönt a magyarok

Az adatokból az is kiderült, hogy a futamidő csökkent, miközben az átlagos jövedelem nőtt, ugyanis míg tavaly júniusban a keresések átlagos futamideje 62,4 hónap volt, addig idén júniusra ez már 59,8 hónapra csökkent. Az átlagos jövedelem ugyanezen idő alatt 384 156 forintról 430 591 forintra nőtt, ami 12,1 százalékos emelkedés.

A pénzügyi portál személyikölcsön-kalkulátorának adatai szerint ugyanakkor az átlagos hitelösszeg csak minimálisan változott, a tavalyi 2 037 274 forintról 2 044 283 forintra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.