BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

London szankciókkal válaszol az orosz hírszerzés kiberhadjáratára: brit civilek, Ukrajna és Európa is célkeresztben

London szerint a GRU kiberakciói éveken át fenyegették a brit állampolgárokat, támogatták az ukrajnai háborút, és egész Európa stabilitását ássák alá. Az Egyesült Királyság tizennyolc orosz kémet és az orosz katonai hírszerzés három egységét sújtotta szankciókkal.

A brit külügyminisztérium pénteki bejelentése szerint szankciókat vetettek ki tizennyolc orosz hírszerzőre, valamint az orosz katonai hírszerzés (GRU) három egységére. A döntés hátterében az áll, hogy a GRU évek óta célzott, rosszindulatú kibertámadásokat hajt végre, elsősorban az Egyesült Királyság, Ukrajna és más európai célpontok ellen.

Group,Of,Hooded,Hackers,Shining,Through,A,Digital,Russian,Flag orosz katonai hírszerzés
Az Egyesült Királyság tizennyolc orosz kémet és az orosz katonai hírszerzés három egységét sújtotta szankciókkal / Fotó: BeeBright

A minisztérium közleménye szerint a GRU „rendszeresen hajt végre kiberműveleteket, hogy káoszt, megosztottságot és felfordulást szítson Ukrajnában és az egész világon, aminek pusztító következményei vannak a való világban”. David Lammy brit külügyminiszter szerint az akciók célja Európa destabilizálása és a brit állampolgárok biztonságának közvetlen veszélyeztetése.

Orosz katonai hírszerzés a célkeresztben

A most szankcionált egységek között szerepel a GRU 26165. számú alakulata is, amely 2022-ben online hírszerzési műveletekkel segítette az orosz támadásokat Mariupolban – köztük azt a rakétacsapást is, amely a város színházát érte, és civilek, köztük gyermekek, százainak halálát okozta.

A brit külügyi tárca a szankcionált személyek között említi azokat a GRU-ügynököket is, akik részt vettek Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök és lánya 2018-as, novicsok idegméreggel történt megmérgezésében az angliai Salisbury városában.

A brit kormány szerint az ország nem áll egyedül a hibrid fenyegetésekkel szembeni harcban. A közlemény hangsúlyozza: London a NATO harminckét tagállamával, az Európai Unióval, annak tagállamaival és az amerikai FBI-jal együttműködve kíván fellépni az orosz kibertámadások ellen.

A NATO is közleményben reagált a brit lépésekre, kiemelve, hogy a szövetség egységes és eltökélt a rosszindulatú orosz kibertevékenységek megakadályozásában.

Az a tény, hogy létfontosságú infrastruktúráink továbbra is célpontjai ezeknek a támadásoknak, jól mutatja a hibrid hadviselés jelentőségét az orosz destabilizációs stratégiában

– áll a nyilatkozatban.

A brit szankciók a nemzetközi partnerekkel összehangolt fellépés részét képezik, és egyértelmű jelzést küldenek Moszkva felé: a kiberhadviselés nem marad válasz nélkül.

Ukrán kibertámadás bénította meg a Gazpromot: súlyos adatveszteség és rendszerek leállása

Az akció során kulcsfontosságú adatbázisokat töröltek, a belső hálózat működését megbénították, és speciális szoftvereket telepítettek a további zavarok előidézésére. Ukrán kibertámadás érte az orosz állami gázóriás, a Gazprom rendszereit.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.