Közélet

A New York-i kormányzó szigorítaná a rendőrök felelősségre vonhatóságát

A kormányzó aláírta a rendőrök felelősségre vonhatóságáról szóló törvényeket. Azoktól a rendőrségektől, amelyek nem készítik el a reformterveket, megvonják a támogatást.

New York állam demokrata párti kormányzója, Adrew Cuomo pénteken egy sor törvényt írt alá a rendőrök felelősségre vonhatóságáról.

A keleti parti állam törvényhozása a héten tíz javaslatot szavazott meg, mindegyikük a rendőri erőszak megfékezését és a rendőrök felelősségre vonásának lehetőségét szabályozza.

A törvények között szerepel

  • a rendőri túlkapásokról készült jegyzőkönyvek
  • és a rendőrök elleni eljárásokról szóló dokumentumok közzététele
  • csakúgy, mint a rendőrök szakmai értékelésének nyilvános elérhetősége.
  • Ezeket az adatokat és információkat eddig bizalmasként kezelték, és nem voltak publikusak. Az egyik törvény a fojtófogások alkalmazásának betiltásáról rendelkezik.

    Ez utóbbi törvényt Eric Garnerről, a 2014 júliusában New Yorkban rendőri erőszak miatt meghalt afroamerikai férfiról nevezték el. Garner a rendőri intézkedés közben alkalmazott fojtófogás miatt veszítette életét. Az halottkém gyilkosságnak minősítette az esetet, a 29 éves Daniel Pantaleo rendőr ellen azonban ejtették a vádat.

    Fotó: AFP/Seth Herald

    Andrew Cuomo kormányzó bejelentette, hogy a közeli jövőben rendeletben kötelezi az állam rendőrkapitányságait, hogy dolgozzanak ki terveket egy rendőrségi reformra. E tervezetekben Cuomo szerint szerepelniük kell mindazon problémáknak, amelyek a jelenlegi tüntetéshullámban felmerülnek: például az afroamerikaiak hátrányos helyzetének, a túlzó rendőri erőszaknak, és mindazon panaszoknak, amelyek a rendőrséggel szemben megfogalmazódtak. Cuomo leszögezte:

    azoktól a rendőrségektől, amelyek 2021. április elejéig nem készítik el a reformterveket, New York állam megvonja a pénzügyi támogatást.

    Május 25-én Minneapolisban indokolatlan rendőri erőszak miatt meghalt az afroamerikai George Floyd – az ellene intézkedő rendőr több mint 8 percig a nyakán térdelt, s az eset óta az egész Egyesült Államokban tüntetéssorozatok zajlanak a rendőri erőszak és rasszizmus ellen.

    Lángol Minneapolis

    A 46 éves afroamerikai George Floydot igazoltatás közben a földre teperték, az egyik rendőr a nyakára térdelt, és perceken át szorította.

    Több hasonló korábbi esetben a rendőrök fojtófogása okozta az áldozatok halálát.

    Nem szeretem a fojtófogást

    – fogalmazott Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fox televíziónak adott interjújában. Majd hozzáfűzte: ennek a rendőri gyakorlatnak általában szólva véget kell vetni. Ugyanakkor hozzátette, hogy arra néhány nagyon bonyolult helyzetben mégis szükség lehet.

    George Floyd USA rendőrök New York
    Kapcsolódó cikkek