BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymásnak feszül a kormány és a munkaadói érdekképviselet Szlovákiában – másképpen képzelik el a hiánycsökkentést

Míg a Fico-kabinet hangsúlyozza, hogy az adók emelése nélkül képtelenség lefaragni a tetemesre növekvő államháztartási hiányt, a munkaadók a kormánynak a kiadások csökkentését javasolják. Konszolidációt mindenki akar, de a megközelítés meglehetősen eltérő.

Bár a Robert Fico vezette kabinet jó ideje bizonygatja, hogy az adóemelések nélkül képtelenek lennének mérsékelni a magasra kúszó államháztartási hiányt, a munkáltatók szerint a szlovákiai adóterhek növelése nélkül is kivitelezhető a konszolidáció, receptjüket a kormánnyal is megosztották – írja az Újszó.

konszolidáció
Fico: a gyárosokkal ellentétes az elképzelése a konszolidációról / Fotó: Middle East Images via AFP

A pénzügyminisztérium szakemberei már lázasan dolgoznak a 2026-os konszolidációs csomag előkészítésén. A nagy állami spórolás következő fejezete azonban a koalíció egysége mellett a munkáltatók béketűrésére is komoly csapást mérhet. A vállalatok eddig többé-kevésbé csendben viselték a terheket, amelyeket a kormány rájuk rótt, most azonban fogytán van a türelmük.

A Munkáltatók Országos Szövetsége (RÚZ) emiatt arra jutott, 

eljött az ideje, hogy megmutassák a kormánynak, hogyan takaríthatnak meg milliárdokat anélkül, hogy újabb adóemelést jelentenének be. 

Adók helyett kiadáscsökkentés 

A munkáltatók képviselői egy 21 tételt számláló listával álltak elő, amely segítségével az állam anélkül takaríthatna meg 6,5 milliárd eurót, hogy tovább növelné az adóterheket. Javaslataik fő ismérve, hogy az intézkedések az állami kiadások csökkentésére összpontosítanak. 
Az adóemelések ugyanis negatívan hatnak a gazdaság teljesítőképességére, a háztartások bevételeit is kedvezőtlenül befolyásolják, tehát eljött az ideje, hogy húzzunk egy határvonalat, és stratégiát váltsunk– magyarázta Miroslav Kiraľvarga, a Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke, aki arra is kitért, 

a siker kulcsa az államapparátus csökkentése, valamint a szociális rendszer működésének átalakítása lehet. 

Ha a különböző támogatások és juttatások folyósítása az eddiginél jóval célzottabban történne, akkor a kabinetnek nem kellene búcsút mondania a szakértők által gyakran kifogásolt 13. nyugdíjnak sem. 

Államapparátus megnyirbálása

 A munkáltatók konszolidációs csomagjának legfontosabb eleme a közszféra hatékonyabbá tétele, amely akár 3 milliárd eurót „hozhatna a konyhára”. 
Lehetőséget látunk arra, hogy fokozatosan mintegy 15 százalékkal csökkentsék az alkalmazottak számát. 

Ha nem szeretnének elbocsátásokról dönteni, érdemes lenne mérlegelni, hogy a következő 10-15 évben a nyugdíjba vonuló dolgozók nagyjából felét ne pótolják, 

így természetes úton csökkenne a létszám. Felmerül továbbá a bérek befagyasztása is.
Emellett a munkaadók szerint sok olyan intézmény van, ahol rendkívül alacsony az effektivitás, de az sem ritka, hogy két különböző helyszínen is ugyanazokat a feladatokat látják el. 

Igazságos, célzott segélyezés kell

A második legmarkánsabb tétel a célzott segélyezés. Egy ilyen lépéssel legalább kétmilliárd euróval maradna több az államkasszában, de az sem kizárt, hogy a megtakarítás nagysága elérné akár a 2,4 milliárd eurót.

Ahelyett, hogy mindenkinek mindenben segítünk, egy igazságos rendszert kellene kialakítani. A támogatások összegét a jövedelem és a vagyon növekedésével egyenes arányban kellene csökkenteni – hangsúlyozták a munkaadók, akik két további állami ünnep eltörlését javasolják, valamint a korkedvezményes nyugdíj jelentette kiskapu teljes bezárását is.

A munkáltatók ötletei nem arattak elsöprő sikert. A fejleményekre, Robert Fico kormányfő attól sem volt elragadtatva, hogy a társadalom egy újabb csoportja szorgalmazza a bőkezű adakozásának visszaszorítását. Néhány pontról, például az állami ünnepek eltörléséről hajlandó tárgyalni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.