BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Tőzsdei zuhanás: sokakban most tudatosult, mekkora kockázatot vállaltak

Van miből profitot realizálniuk a pesti tőzsdén most kapituláló befektetőknek. A magyar cégeknek nincs közvetlen amerikai kitettségük, a magyar gazdaság sérülékenysége miatt azonban van ok az aggodalomra a VG-nek nyilatkozó tőzsdei elemző szerint. A spekulánsok már a beszállókat kereshetik, a hosszú távon gondolkodó befektetőknek azonban továbbra is indokolt az óvatosság.

Tőzsdei kapitulációként jellemezhető a hétfői tőzsdei árfolyamzuhanás a pesti börzén, melynek ugyan nincs direkt racionalitása, ám egyes befektetők csak most döbbentek rá, hogy nagy kockázatokat futnak, és likvidálnak – értékelte a piaci zuhanást a VG-nek Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője.

tőzsdei zuhanás, elemző, pesti tőzsde, piaci szakadás, trader, stresszes trader, stressed trader
Kapituláltak a befektetők, nem tudni, hol lehet a tőzsdei zuhanás vége / Fotó: Atichat Wattanasin Stone / Shutterstock (illusztráció)

Az elmúlt időszakban sokat emelkedett a hazai részvénypiac, tehát van honnan profitot zsebre tenni minden részvényben – tette hozzá a szakértő.

A hazai cégeket közvetlenül nem érintik, a magyar gazdaságnak fájhatnak az amerikai vámok

A magyar blue chip részvényeknek és a kispapíroknak sincs direkt exportkitettségük az Egyesült Államok felé. Magyarországnak viszont van, az export valamivel több, mint 5 százaléka, elsősorban járműipari termékek – hangsúlyozta az elemző.

Az esésnek szerinte mégsem ez a fő oka, hanem sokkal inkább az, hogy a magyar egy kicsi, nyitott gazdaság, a GDP 80 százalékát az export adja. Így ha a vámok miatt összeomlik a világkereskedelem, az Magyarországot erőteljesen érintené.

Azt még nehéz megmondani, hogy mi lehet a bejelentett vámintézkedések végkimenetele, hogy az azokból mi és milyen formában fog végül megvalósulni.

Nem tudni, blöfföl-e Trump, ám a láncreakció pusztító hatású lehet

„Azt gondoljuk, hogy ez egyelőre egy szokásos alkuindító Donald Trump részéről, amiből még bármi lehet. Kérdés, hogy milyen gyors lesz a megoldása, mert ha nagyon lassú, az valóban óriási károkat okozhat a világkereskedelemben” – mondta Miró József.

Előfordulhat például, hogy a feszített pénzügyi helyzetben lévő cégek nem tudnak hitelt felvenni, vagy nem tudnak szerződni a partnereikkel a bizonytalanságok miatt. Ezzel pedig elindulhat egy láncreakció a gazdaságban, és igazából ezt árazza most a piac.

Erre pedig profitrealizálással reagálnak most a tőzsdéken. Lehetnek még tőkeáttételes pozíciók is, ahol kényszerlikvidálásra kerül sor, ezek együttesen szintén növelik a piaci volatilitást.

Mit tehetnek a befektetők ebben a helyzetben?

Az utóbbi pár napban látott meredek esést követően a vérbeli spekulánsoknál már megszólalhatott csengő a piacra történő beszálláshoz, egyesek gondolhatják úgy, hogy túlreagálta a piac a dolgokat, és ez eddig a múltban számos alkalommal működött, legalábbis rövid távon.

A hosszabb távon gondolkodó befektetőknek, valamint azoknak, akik kevésbé foglalkoznak a piacokkal, ugyanakkor továbbra is indokolt az óvatosság, mert mehetnek akár még sokkal lejjebb is az árfolyamok.

 

Az Erste vezető elemzője szerint egy ilyen mértékű kapituláció után jellemzően szokott jönni felpattanás, ám ez nem feltétlenül a végét jelenti a zuhanásnak.

A bátrabbak így megpróbálhatják egy kisebb tétellel megjátszani a visszapattanást, de az óvatosság alapvetően indokolt a jelenlegi piaci hangulatban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.