Magyar gazdaság

Egyre több cég építhet munkásszállást

Május 15-ig lehet pályázni munkásszálló létesítésére állami támogatással, a pályázati pénz a költségek akár 70 százalékát is fedezheti.

Immár nem önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok is létesíthetnek olyan munkásszállást, amelyben nemcsak saját, hanem más munkaadó alkalmazottjait is elszállásolhatják – hívta fel a Világgazdaság figyelmét Andorka Miklós, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. stratégiai igazgatója. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által közzétett tájékoztatót ismertetve a szakember kiemelte, hogy a támogatás a legalább nyolcvan ember elszállásolására alkalmas (első vagy második kategóriájú) munkásszállások kialakítására igényelhető, intenzitása pedig cégmérettől és helyszíntől függően 20 és 70 százalék közötti. Az eredetileg 5 milliárd forintos keretűre tervezett programban új építés esetén az egy négyzetméterre eső maximálisan elszámolható fajlagos költség 373 ezer forint, az egy férőhelyre kalkulált maximális költség pedig ennek a tízszerese, 3,73 millió forint. Ugyanezek az összegek felújítás esetén valamivel alacsonyabbak: 267 ezer, illetve 2,67 millió forint. A korábbi ilyen jellegű felhíváshoz hasonlóan a kötelező üzemeltetési időszak ezúttal is tíz év. A május 15-i határidőig olyan vállalkozások pályázhatnak, amelyek rendelkeznek legalább három lezárt üzleti évvel, foglalkoztatottaik száma pedig csoportszinten sem haladja meg a 12 ezret. Rajtuk kívül helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások és ezek százszázalékos tulajdonában álló gazdasági társaságok is jelentkezhetnek. Fontos, hogy az elnyert összeg egésze felvehető előlegként. A projekt megvalósítási helyszíne alapjaiban határozza meg az igényelhető forrás mértékét: míg egy Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön, a Dél-Alföldön vagy a Dél-Dunántúlon beruházó mikro- vagy kisvállalkozás fejlesztési költségeinek akár a 70 százalékát is adhatja a támogatás, addig egy közép-magyarországi nagyvállalat esetében ez az arány legfeljebb 20-35 százalék.

A támogatás terhére a beruházás célját szolgáló tárgyi eszközökkel és immateriális javakkal kapcsolatos kiadások is elszámolhatók, például a találmány, a licenc, a szabadalom vagy a know-how költsége. Ugyanakkor nem számolható el ingatlan vagy földterület vásárlása mellett bérleti díj, lízingköltség és gépjármű sem.

A felújításnak 12, az építésnek 24 hónap alatt kell befejeződnie. A biztosítékot nemcsak a kedvezményezett fizetési számláira szóló felhatalmazás (inkasszós beszedési megbízás) képezi, hanem a hitelintézet által vállalt garancia is, a támogatási összeg 50 százalékára. A támogatásban részesülőnek bérleti szerződést kell kötnie a munkaszállást igénybe vevő munkavállalóval, akivel legalább egy évre szóló, határozott idejű munkaszerződésben is szükséges megállapodni. Feltétel az is, hogy a munkavállalónak nem lehet saját lakása vagy lakásra vonatkozó haszonélvezeti joga a munkavégzés helyszínétől 50 kilométeren belül.

A kormány tavaly őszi összegzése szerint a munkásszálló-létesítési program eddig 24 munkásszállás építéséhez és felújításához járult hozzá több mint 10 milliárd forinttal, amellyel naponta mintegy 3700 fő elszállásolását tette lehetővé. A gazdaságvédelmi akcióterv elemeként tartja számon a kabinet a konstrukciót, amely egyszerre hivatott könnyíteni a dolgozók mobilitását, a vállalkozásoknak pedig biztosítani a fejlődéshez szükséges munkaerőt.

Ezek is érdekelhetik