BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy negyedik hullám esetén sem kell bezárásoktól tartani

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Ha lesz negyedik hullám, olyan típusú bezárásokra, mint eddig, már jó eséllyel nem kerül sor, a helyzet súlyosbodása esetén a védettségi igazolványok visszavezetése lesz az első lépés – jelentette be Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója a szállodaszövetség szerdai közgyűlésén.

További bértámogatásra már nem számíthatnak a turisztikai vállalkozások, de olyan típusú bezárásra sem készül senki, mint a tavasszal.

Ha a helyzet szükségessé teszi, a védettségi igazolványokat vezetik vissza első lépésben a szálláshelyeken és a vendéglátásban. Mindenki tisztában van vele, hogy a szektor még egy bezárást nem élne túl

– szögezte le Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) tisztújító közgyűlésén. Elhangzott, hogy

a munkaerőhiány problémája közismert, az elvándorlás is, amelynek volumenét tükrözi, hogy az év elején még 132 ezer ember vette fel a bértámogatást, a harmadik hullám végén viszont már csak a fele.

A megoldást a vendégszám növelésében látja Guller Zoltán, az elvándorolt munkaerő visszapótlására pedig ágazati szinten kell kitalálni valamit.

Magyarország megnyitotta a kapuit, eltörölte a védettségi igazolvány használatát, ennél többet a kormány nem tehet – mondta az MTÜ vezérigazgatója.

A belföldi vendégforgalom erősebb lesz, mint a tavalyi, a külföldi foglalások óvatos visszaépülése is elkezdődött.

Guller Zoltán bízik abban, hogy a 2019-es számokat elérik, és már jövőre újra 13 százalékra emelkedik a turizmus-vendéglátás GDP-arányos súlya. Az év végére már meglehet a 30 millió vendégéjszaka, ami még elmarad a 2019-ben mért 41 milliótól, de jelentős növekedés a tavalyi 22-23 millióhoz képest. Beindult a vendéglátás is, júniusban az év eleji hónapok több mint dupláját, 102 milliárd forintos forgalmat regisztráltak, szemben a tavalyi 76 milliárdos átlagos havi bevétellel. Ráadásul júliusi eleji részeredmények is kedvezőek: múlt vasárnapig 45 milliárd forintos forgalom látszott a NAV adataiból.

Illusztráció
Fotó: Kallus György / VG

A bezárások ellenére a szállodák idén január és május között több mint 23 milliárd forintos bevételt értek el az egyedüliként engedélyezett üzleti vendégek fogadásából, de ez 86,3 százalékkal elmarad a pandémia előtti év azonos időszakától

– mondta Flesch Tamás, az MSZÉSZ leköszönő elnöke. A nemzeti szálláshely-minősítési rendszer bevezetését, amiért tíz éve küzd a szakma, fontos eredménynek tartják. Tovább küzdenek az elviteles ételek áfája és a reprezentációs adó csökkentéséért. Ez utóbbival – a járvány előtti időszak szerint – 30-40 milliárd forintos bevételről mondana le a kormányzat, de az ágazatnak épp az újrainduláshoz lenne hatalmas segítség. Ugyancsak tovább szorgalmazzák, hogy a teljes szállodai szolgáltatásra kiterjesszék a szervízdíjat.

Guller Zoltán kitért arra is, hogy a Szép-kártya zsebeinek összenyitása nem igazolta az előzetes félelmeket. Nem csökkent a szálláshelyi zsebbe érkező összeg, sőt a korábbi 17-ről 27 százalékra emelkedett, méghozzá jelentősen növekvő forgalom mellett. Tavalyhoz képest 200 ezerrel több, már 2,2 millió magyarnak van Szép-kártyája, amiről összesen 198 milliárd forintot költhet el. Emellett ismét terítékre került a Budapest-kártya, azaz a budapesti turizmus helyzete. Egyfelől – mint azt az MTÜ vezére újfent hangsúlyozta –

a budapesti modell megbukott, fenntarthatatlan, hogy a vendégéjszakák 93 százalékát a külföldiek adják.

A vidéki szálláshelyi kapacitás bővítésével és a minőségi fejlesztéssel a kormány kompenzálta a főváros túlsúlyát, most Budapestnek kell belföldi vendégekkel enyhíteni a külföldiek hiányát. Ugyanakkor nem kérdéses, hogy

Budapest nélkül nincs turizmus.

A Budapest Brand Zrt vezérigazgatója, Faix Csaba a kibővített kedvezményekkel kínált Budapest Restart Kártyáról beszélt, és arról, hogy Budapestet sokszínű, fenntartható és biztonságos városként akarják visszatenni a belföldiek turisztikai térképére, kitágítva a turizmusból részesülő négy belvárosi kerületből a fókuszt. Flesch Tamás szerint ha hibázott, nem csak Budapest hibázott a külföldi turizmus túlsúlyával, a járvány miatt lenullázódott nemzetközi turizmus máshol is hasonló kiesést okozott a fővárosok forgalmában. Példaként a régiós fővárosokat hozta fel, a szobafoglaltság mindenütt a töredékére zuhant.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.