Tíz éve működik hazánkban az államilag finanszírozott otthonápolás, több mint 335 szakszolgálat 3400 szakembere végzi ezt a munkát. A jubileum alkalmából tartott fórumon elhangzott, hogy tavaly 1,2 millió vizit során több mint 70 ezer beteget láttak el saját otthonában a szolgálat munkatársai.
A Magyarországi Otthonápo-
lási és Hospice Egyesülethez (MOHE) tartozó szakszolgálatok az otthoni szakápolást és a hospice-ellátást végzik. Otthoni szakápolásban azok a betegek részesülnek, akik nem szorulnak állandó orvosi felügyeletre, így ellátásuk kórház nélkül, a családorvos szakmai felügyeletével megoldható. A rendszer hibája, hogy idős betegek esetén napi egy vizittel csak azok láthatók el – és várható eredmény gyógyulásukban – akiknek napközbeni és éjszakai ellátását a hozzátartók fel tudják vállalni. A hospice-tevékenység keretében a szakápolók a betegség végstádiumában lévők ápolását és lelki gondozását végzik a beteg otthonában. A csapat speciálisan felkészült szakemberekből áll, amelyben orvos, nővér, pszichológus, lelkész, szociális munkás, illetve önkéntes segítők vesznek részt. A MOHE számításai szerint a jelenleginél nagyobb igény mutatkozik erre az ellátási formára, amelyet további 500 ezer vizit során tudnának kielégíteni, ám ennek többletköltsége mintegy 1,5 milliárd forintra tehető. Legégetőbb egy országos hospice-hálózat létrehozása, amely ideális finanszírozási környezet és megfelelő kormányzati szándék esetén a meglévő otthonápolási rendszerre épülve akár 1-2 év alatt megvalósulhatna.
Az elmúlt években folyamatosan nőtt az otthonápolás finanszírozásának költségvetése. A szolgálatok támogatására 1996-ban 600 millió, 2006-ban pedig már 3,5 milliárd forintot fordít az egészségbiztosítási pénztár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.