BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb világhírű német családi vállalat kerül külföldi kézbe – mazsolázhatnak a befektetők

A német vállalatok körében tapasztalható csődhullám kiváló terepet kínál a magántőke-társaságoknak, melyek áron alul szerezhetnek tulajdont például a családi vállalkozásokban. Most az adósságokkal küszködő Uvex adta fel a függetlenségét, s került amerikai befektetőkhöz.

Egy amerikai magántőke-társaság többségi tulajdonába került a legendás német sportszergyártó családi vállalkozás, az Uvex. A Warburg Pincus számára – adósságátvállalással együtt – mintegy 800 millió euróba kerülhetett az Uvex megszerzése. A befektetők és az Uvex úgy döntött, hogy a pontos pénzügyi részleteket nem hozzák nyilvánosságra. 

befektetők, uvex
Uvex védősisakok választéka egy németországi sportráruházban. Jól jártak az amerikai befektetők. / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

A Bloomberg forrásai szerint a szebb napokat is látott vállalat 400 millió eurónyi adósságot görget maga előtt, ez a teher és a konkurencia gyors előretörése is indokolttá tette a tőkeerős befektető beszállását. A szakmai munkát irányító Winter és Grau alapító családok jelentős kisebbségi részesedést tartanak meg, és továbbra is aktívan részt vesznek az üzletág növekedésében – erről a cég közleményben nyugtatta meg a közvéleményt.

A befektetők körében ünnepelhetik a centenáriumot 

A Philipp M. Winter által 1926-ban alapított Uvex tehát nem családi körben ünnepelheti jövőre a centenáriumát, az immár a negyedik generációt képviselő Michael Winter vezérigazgató mindenesetre bizakodással tekint a Warburg Pincusszal folytatandó együttműködésre. A vevőknek a menedzsmentet felrázó lehetséges intézkedéseiről egyelőre nincs hír, de ilyenkor a befektetők mindig tüzetesen megvizsgálják, hogy mit lehetne jobban, hatékonyabban és főként eredményesebben csinálni.

uvex
Az Uvex munkavédelmi eszközök kínálatában a fültok is megtalálható /Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Az elsősorban sporttevékenységekhez használt védőfelszereléseket, többek között védőszemüvegeket, sisakokat és kesztyűket gyártó Uvex termékeivel főként a téli sportok kedvelői és a kerékpározók találkoznak gyakran, de 

a munkavédelmi ruházati termékek kínálatában is otthon vannak, 

az ipartól az egészségügyig számos területen használják az Uvex különböző márkái alatt forgalmazott felszereléseket.

A cég honlapjáról kiderül, hogy a legutóbbi lezárt pénzügyi évben (2023/2024) a biztonsági divízió az értékesítés 81 százalékát adta, míg a többit a sport és szabadidős szegmens hozta. Az Uvex portfóliójába a következő márkák tartoznak:

  • Alpina
  • Filtral
  • HexArmor
  • Hiplok
  • Heckel
  • Laservision
  • Primetta
  • Uvex.

A német ipar egy újabb legendás családi vállalkozásában vették át a hatalmat és az irányítást külföldiek, folytatva az utóbbi években megmutatkozó trendet. Főként amerikai, svéd és svájci befektetők vadásznak aktívan ezen a piacon, ahol rengeteg a préda, elég az évente ezres nagyságrendben meghirdetett középvállalkozásokra, az úgynevezett mittelstandokra gondolni. 

Birkenstock
A Birkenstock is családi vállalkozásként indult, ma már a New York-i tőzsdén bárki betársulhat hozzájuk / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

A családi vállalkozásként elindított társaságok esetében az alapítók halála után az örökösök dönthetnek úgy, hogy inkább kiszállnak a cégből, és méltó, hozzáértő kezekbe adják a társaságot. 

Az elődök eredményeit tisztelő és a cég további működtetésében aktívan részt venni akaró örökösök közül azonban sokan a részleges eladást választják, kisebbségi részesedést kínálva a magántőke-társaságoknak, hogy a vállalkozás külső tőke és szakértelem bevonásával versenyképes maradhasson, és a család is megtarthassa az irányítást. 

Az utóbbi években a New York-i tőzsdén debütált szandálgyártó manufaktúra, a Birkenstock és a frankfurti tőzsdére vitt Douglas parfümérialánc például eleinte ezt az utat követte.

Nagyobb családi vállalatok is külföldi kézbe kerültek 

Az utóbbi évek legnagyobb, 12 milliárd eurós tranzakciójában 2023-ban a Viessmann fűtés- és hűtéstechnológiai családi vállalat került a globális piacvezető amerikai Carrier tulajdonába. Ugyanebben az évben a híres német mérnöki cég, a Rosen a svájci Partners Group befektetési társaság többségi tulajdonába került, az alapító Hermann Rosen kisebbségi tulajdonos maradt.

A protézis- és ortopédiai termékeiről ismert Ottobock családi vállalkozás tavaly nyáron a svéd EQT magántőke-befektetőnek adott el 20 százalékos részesedést, megtartva magának az irányítói jogokat. 

Korábbi példa a hagyatéki ügyek rendezésére az útépítő gépek gyártásával foglalkozó Wirtgen Group 2017-es eladása az amerikai John Deere-nek, ekkor a Wirtgen család döntött úgy, hogy nem vállalja a generációváltással járó terheket, és eladja a céget.

Tízéves német csődcsúcsot hozott az idei első fél év

A vállalati csődök által okozott kár 33,4 milliárd euró volt az idei első fél évben. Június végéig 11,9 ezerre, 2015 óta a legmagasabb szintre emelkedett a bejelentett vállalati csődök száma, ami 9,4 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A csődbejelentések növekedésének üteme azonban lassult az előző év azonos időszakához képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.