Január 1-jén akkor is leszállítja az európai vevőinek szánt gázt az orosz–fehérorosz határra a Gazprom, ha addigra nem köti meg a gázeladási szerződést a tranzitőr Fehéroroszországgal – idézi Alekszander Medvegyevet, a Gazpromexport első emberét a Kommerszant. Minszk gázimportszerződése három nap múlva lejár, azutánra pedig sem közép-, sem hosszú távú gázvásárlási megállapodása nincs. Mint beszámoltunk, az új megállapodás létrejöttét az késlelteti, hogy az eladó az eddigi ezer köbméterenkénti 46,68 dollár helyett az eredeti 200 dolláros ajánlata után már csak 75 dollárért kínálja a gázt. (Magyarország körülbelül 290 dollárért veszi az orosz gázt.) A 75 dolláros árat azonban feltételhez köti: vegyes vállalati konstrukcióban a fehéroroszországi földgázszállításba is be kíván szállni. Itt az ügyletben érintett Beltranszgaz gázvezetéki társaság értékéről, illetve a Gazprom által megszerezhető hányad nagyságáról folyik a vita. (Mellesleg Fehéroroszország a 75 dolláros árat sem fogadja el.)
Emlékezetes, hogy a fentihez hasonló év eleji orosz–ukrán gázárvita európai gázellátási zavarokat okozott. A gázhiány tényleges hatásánál azonban nagyobb volt a sokk, amikor Európa ráébredt a nem kellően diverzifikált gázbeszerzés kockázataira. Most a Gazprom azon dolgozik, hogy megnyugtassa európai vevőit: biztos szállítóval van dolguk, nem kell az év eleji zavar megismétlődésétől tartaniuk. Ám az ukrajnai eset azt is megmutatta, hiába jut el a tranzitgáz a tranzitország határára, ha az megcsapolja a szállítmányt. Medvegyev közlése szerint most ez a veszély sem áll fenn. A Gazprom mindenre felkészülve németországi és más európai föld alatti tárolóiba jelentős mennyiségű gázt helyezett tartalékba.
Más-más vevőkhöz jut el az orosz gáz Ukrajnán, illetve Fehéroroszországon át. Utóbbin keresztül a Baltikum, Lengyelország és az attól nyugatra eső országok kapnak orosz gázt, Ukrajnán keresztül pedig Magyar-, Olaszország, Szerbia és néhány tőlünk nyugatabbra lévő állam. Fehéroroszországon kívül egyébként minden vevőjével van érvényes gázszállítási megállapodása a Gazpromnak. Némelyekkel, főként a szovjet utódállamokkal, a 2006-osnál magasabb áron.
Legutoljára Moldovára és Grúziára került sor. Másokkal – például Franciaországgal, Bulgáriával és Csehországgal – 2035-ig meghosszabbította a 2014–15-ig szóló hosszú távú szállítási szerződést is. Magyarországgal nem, ugyanakkor a hazai gázimportért felelős E.On Földgáz Trade német anyacégével szintén 2035-ig szóló szerződése van. BHL
Mint beszámoltunk, a magyar társaság december 4-én adott be kötelező vételi ajánlatot az oroszországi termelő 100 százalékára, a nevét azonban nem hozta nyilvánosságra. Annyit közölt, hogy a megvásárlandó cég jó olajvezetéki kapcsolatokkal rendelkezik, s hogy több mint 60 millió hordó olajegyenértékre tehető a bizonyított szén-hidrogénkészlete.
A terület napi 1800 hordós olajtermelését 2010-re napi 3000 hordóra kívánja növelni a Mol.
Mint beszámoltunk, a magyar társaság december 4-én adott be kötelező vételi ajánlatot az oroszországi termelő 100 százalékára, a nevét azonban nem hozta nyilvánosságra. Annyit közölt, hogy a megvásárlandó cég jó olajvezetéki kapcsolatokkal rendelkezik, s hogy több mint 60 millió hordó olajegyenértékre tehető a bizonyított szén-hidrogénkészlete.
A terület napi 1800 hordós olajtermelését 2010-re napi 3000 hordóra kívánja növelni a Mol.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.