BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon rossz hírek jöttek annak, aki most készülne dolgozni menni a britekhez – aki már ott van, az sem örülhet

Már ötödik hónapja csökken a foglalkoztatottak száma az Egyesült Királyságban, miközben a bérnövekedés üteme is visszafogottabbá vált. A gazdasági szereplők a nemzeti biztosítási járulék emelését, a minimálbér növelését és az Egyesült Államokkal kibontakozó kereskedelmi konfliktust teszik felelőssé a negatív trendekért. A brit munkaerőpiac gyengülése nyomást helyez a kormányra és a jegybankra is, amely hamarosan újabb kamatcsökkentésről dönthet.

A brit munkaerőpiac tovább gyengül: júniusban már az ötödik egymást követő hónapban esett vissza a foglalkoztatás, miközben a bérek növekedési üteme is mérséklődött – derült ki a brit statisztikai hivatal (ONS) friss adataiból. A számok arra utalnak, hogy a kormány gazdaságpolitikai lépései – különösen a nemzeti biztosítási járulék (NICs) emelése –, a minimálbér megemelése és a Donald Trump nevével fémjelzett amerikai kereskedelmi háború súlyos terhet rónak a brit munkáltatókra.

Ezt már a dolgozók is megérzik: mélyrepülésben a brit munkaerőpiac
Ezt már a dolgozók is megérzik: mélyrepülésben a brit munkaerőpiac / Fotó: ffikretow

Az ONS jelentése szerint májusban 25 ezerrel csökkent a bérek alapján számolt alkalmazotti létszám, ami ugyan kedvezőbb az előzetesen becsült 109 ezres visszaesésnél, de az irány továbbra is negatív. A júniusi előzetes becslés szerint újabb 41 ezerrel lett kevesebb a munkahelyek száma, így az elmúlt 12 hónap alatt összesen 178 ezerrel – vagyis 0,6 százalékkal – csökkent a foglalkoztatottak száma az Egyesült Királyságban.

A trend különösen aggasztó annak fényében, hogy a Rachel Reeves pénzügyminiszter által tavaly októberben bejelentett 25 milliárd fontos NICs-emelés idén áprilisban lépett hatályba – és azóta az elmúlt nyolc hónapból hétben csökkenés volt tapasztalható a munkahelyek számában.

Nincsen jó éve a brit munkaerőpiacnak

A brit kis- és középvállalkozásokat képviselő szervezet, a Federation of Small Businesses szerint az adóemelések és a kötelező bérminimum növelése különösen a kisvállalatokat sújtja. „Rengeteg bizonyíték van arra, hogy ha egy munkahely megteremtése drágábbá és kockázatosabbá válik, abból kevesebb munkahely lesz” – fogalmazott Tina McKenzie, a szervezet szakpolitikai elnöke. Bár néhány közgazdász a májusi és korábbi adatok felfelé történő korrekciója miatt óvatos optimizmusának adott hangot, 

a trend továbbra is a foglalkoztatás lassú, de tartós csökkenését mutatja. 

Rob Wood, a Pantheon Macroeconomics elemzője szerint a mostani adatok „kevésbé borúsak”, mint amit a brit jegybank, a Bank of England (BoE) korábban feltételezett.

Az ONS külön jelentése szerint a bérek növekedési üteme is mérséklődött: a prémiumok nélküli átlagbérek 5 százalékkal emelkedtek az idei májusig tartó három hónapban az előző év azonos időszakához képest, míg áprilisban ez még 5,3 százalék volt. A béremelkedés lassulása jó hír a Bank of England számára, amely így könnyebben csökkentheti az alapkamatot a jelenlegi 4,25 százalékról akár 4 százalékra is az augusztusi kamatdöntő ülésén.

Ennek ellenére a további kamatcsökkentések sorsa bizonytalan. Az infláció ugyanis májusban váratlanul 3,6 százalékra emelkedett, ami jóval meghaladja a BoE által kitűzött 2 százalékos célt, és magasabb, mint sok más európai országban. „A legfrissebb munkaerőpiaci adatok alapján indokolt lenne a kamatcsökkentés – de a magasabb infláció bonyolítja a képet” – mondta Charlie McCurdy, a Resolution Foundation elemzője.

 

Nő a nyomás a kormányon, és emelkedik a munkanélküliség

A munkanélküliségi ráta májusig bezárólag 4,7 százalékra emelkedett a korábbi 4,6 százalékról. Eközben a betöltésre váró állások száma is csökkent, így minden meghirdetett állásra 2,3 álláskereső jut. A leépítések előrejelzése is emelkedő tendenciát mutat: bár még mindig a pandémia előtti szinten mozog, egyre több munkáltató jelzi a tömeges elbocsátások lehetőségét. Az autóipart újabb csapás érte:

  • a Jaguar Land Rover 500 önkéntes leépítést jelentett be az Egyesült Királyságon belül,
  • ezt megelőzően pedig a Vauxhall tulajdonosa, a Stellantis is bezárta az egyik üzemét.

A munkaerőpiac gyengélkedése újabb politikai kihívás Rachel Reeves pénzügyminiszter számára, akit már korábban is ért kritika a 40 milliárd fontos adóemelési csomagja – különösen az NICs – miatt.

 

A brit gazdaságot lefékezték az amerikai vámok

A brit gazdaság áprilisban 0,3 százalékkal zsugorodott havi alapon, ami jóval meghaladta az elemzői várakozást, a 0,1 százalékos visszaesést. A gyengébb teljesítmény hátterében részben a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett új vámok állnak, amelyek a globális kereskedelmi környezetet is bizonytalanná tették. Márciusban a GDP még 0,2 százalékos növekedést mutatott, így az áprilisi visszaesés különösen éles kontraszt.

A brit jegybank (Bank of England) is óvatos a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. Bár májusban 25 bázisponttal 4,25 százalékra csökkentette az alapkamatot, előrejelzéseiben már csak 0,1 százalékos GDP-növekedéssel számol a második negyedévben, szemben az első negyedévben mért 0,7 százalékos bővüléssel. 

A jegybank hangsúlyozta, hogy az előrejelzést jelentős lefelé mutató kockázatok terhelik, különösen a globális kereskedelempolitikai feszültségek miatt.

Mindezek alapján a brit gazdaság kilátásai továbbra is törékenyek: a vámháborúk, az üzleti szektor gyengülő aktivitása és a növekedési ütem látványos lassulása egyaránt nyomást helyeznek a gazdaságpolitikai döntéshozókra. A következő hónapokban kulcskérdés lesz, hogy a brit kormány és a jegybank hogyan tudja egyensúlyban tartani az infláció, a foglalkoztatás és a növekedés szempontjait ebben az egyre ingatagabb környezetben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.