BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödő együttműködés

A visegrádi négyek környezetvédelmi együttműködésének állandó témája az EU-csatlakozással kapcsolatos kérdéskör. Az érintettek úgy döntöttek: közösen lépnek fel annak érdekében, hogy az uniós támogatások feltételrendszere jobban igazodjon az adott országok sajátosságaihoz.

A visegrádi országok - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - együttműködésének újraindításával szinte egy időben, 1999. május 8-án Selmecbányán az érintettek környezetvédelmi miniszterei közös nyilatkozatot írtak alá, s e dokumentumban meghatározták az együttműködés fő irányait. Azóta több miniszteri és szakértői szintű találkozó is volt, valamint konkrét gazdasági kapcsolatok kialakulásában is szerepet játszott a V4-együttműködés újraélesztése.

A találkozók rendszeres témája az EU-csatlakozással kapcsolatok kérdések megtárgyalása. Ezen belül is kiemelt szerepet játszik az uniós támogatásokhoz való hozzájutás. Ezért az EU a társult országokkal tárgyalást kezdeményezett az ISPA-támogatások kritériumrendszerének olyan átalakításához, amely jobban igazodik az érintett országok sajátosságaihoz. Ha ezek az egyeztetések sikeresen zárulnak, akkor ez a kétezer lakosnál kisebb települések számára jelenthet segítséget ahhoz, hogy e támogatásokhoz a mainál könynyebben hozzájuthassanak. Emellett fontos lenne még azt elérni, hogy az ISPA-projektek finanszírozási folyamata felgyorsuljon.

Az általános környezetvédelmi témák egyik fontos eleme a határ menti környezet- és természetvédelmi együttműködés lehetőségeinek kihasználása, amelynek nem titkolt célja a környezetbiztonság erősítése. Ennek érdekében a V4-országok lépéseket kívánnak tenni az Európai Bizottságnál. Ennek lényege, hogy a négy ország, illetve a velük határos keleti szomszédjaik közötti határ menti együttműködési projektek fokozott pénzügyi támogatásban részesülhessenek. A környezetbiztonság feltételeinek mind teljesebb megteremtése a következő évek feladata lesz, amelyben kiemelt szerepe van a határ menti önkormányzatok környezet- és természetvédelmi együttműködésének.

Az Európán belüli együttműködésben előkelő helyen szerepel a főbb vízgyűjtők védelme, s a V4-ek esetében azok, amelyek érintik országaik területét. Ezért részt vesznek - egyebek mellett - a Duna Bizottság munkájában. A múlt év novemberében alakult meg - az Európai Bizottság kezdeményezését követően - az az egyeztető fórum, amely a Duna-Fekete-tenger aktuális környezetvédelmi gondjaival foglalkozik. A jelen helyzet feltárása már megkezdődött, s várhatóan az év végére lehet arra számítani, hogy elkészül a konkrét feladatokat meghatározó program. Különféle projektkezdemények már vannak, ám ezek részletes kidolgozása szintén a következő hónapok feladata.

Az együttműködés egyik jelentős állomása volt az idén márciusban a négy ország környezetvédelmi miniszterének találkozója, amelyet Visegrádon tartottak meg. Itt - egyéb témák mellett - az ökológiai hálózatok feltérképezésével kapcsolatban eddig végzett munkát tekintették át, s úgy foglaltak állást, hogy szükség van ennek folytatására. Akkor Magyarország a V4-együttműködés keretében vállalta, hogy - folytatva az ökológiai hálózatok feltérképezésével kapcsolatos munkát - elkészíti a négy ország, valamint Horvátország és Ukrajna ökológiai hálózatait bemutató közös kiadványt.

A négy ország együttműködésének egyik jelentős eredménye volt a már három alkalommal megrendezett úgynevezett Business Forum, amelynek egy alkalommal Csehország és kétszer Magyarország adott otthont. E sorban az utolsó ilyen rendezvényt az idén márciusban Esztergomban tartották meg, ahol a fenntartható fejlődés és az EU-vizek védelmére vonatkozó EU-direktívák gyakorlati alkalmazását tekintették át a környezetvédelmi szakemberek és az üzleti világ képviselői. Szakértők szerint e rendezvénysorozat legnagyobb érdeme a kormányzati és üzleti szféra párbeszéde. (LI)

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.