Tíz évvel ezelőtt a szlovák cégek és háztartások eladósodottsága az egyik legalacsonyabb volt a régiónkban, azonban mára dobogós helyezést ért el, pedig a Szlovák Nemzeti Bank az eladósodás gyors növekedésének megfékezésére néhány szigorítást is életbe léptetett.
„A szlovákiai háztartások és cégek hitelállományának növekedési üteme eurózónás és európai uniós szinten is a leggyorsabbak közé tartozik. Míg az Európai Unióban a cégek és háztartások hitelállománya az idei első negyedévben átlagosan 1,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, addig Szlovákiában a növekedés mértéke elérte a 9,2 százalékot. Ez regionális szinten is kiugróan magas adat, ugyanis Kelet- és Közép-Európában az átlagos ütem 5,3 százalék” – olvasható a jegybank legfrissebb elemzésében.
A kölcsönök iránti növekvő kereslet a történelmi mélyponton levő hitelkamatoknek (a jelzálog területén a standard szlovák hitelkamat már az eurózóna átlaga alatt mozog), a javuló munkapiaci mutatóknak (a munkanélküliség alig 5,5 százalék), a háztartások növekvő bevételeinek (az év végéig az országos bruttó átlagfizetés eléri az ezer eurót) és a pénzintézetek között dúló konkurenciaharcnak a következménye. „A nem pénzügyi szektorban működő cégek által felvett hitelek összege mára elérte a bruttó hazai össztermék (GDP) 59,8 százalékát, ami a kelet- és közép-európai régióban a második legmagasabb arány. Tíz évvel ezelőtt a hitelfelvétel szempontjából még a régiós sereghajtók közé tartozott az ország” – írja a jegybank.
A háztartások eladósodottsága még a cégekhez képest is gyorsabban nőtt, a lakossági hitelek összege az első negyedévben 11,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a jelzáloghitelek volumene például meghaladja a 25 milliárd eurót, míg a cégek esetében 5,5 százalékos növekedést mértek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.