A kazah nyersolaj egyik fő exportútvonalának tervezett, az orosz fekete-tengeri kikötőig, Novorosszijszkig húzódó CPC-vezetéken tegnap (az eredeti tervekhez képest mintegy kétéves késéssel) megindultak a szállítások. A 2,5 milliárd dolláros beruházással megépített 1580 kilométeres csőrendszeren az év végéig egymillió tonna nyersolajat továbbítanak. Ez a mennyiség jövőre 20 millió tonnára futhat fel -- jelentette a Reuters az üzemeltető Caspian Pipeline Consortium (CPC) terveire hivatkozva. A vezeték kezdeti évi 28,2 millió tonnás kapacitását idővel 67 millióra bővítik. A CPC-konzorciumban részt vevő nemzetközi cégcsoportot az amerikai Chevron vezeti, emellett Oroszország, Kazahsztán és Omán kormánya is részesedik a vállalkozásból.
Ez az első közvetlen exportútvonal a közép-ázsiai volt szovjet köztársaság és a nyugati piacok között, és egyben az első fontos állomás a világ legnagyobb feltáratlan szénhidrogénkészleteit rejtő Kaszpi-tengeri térség olajexportjának fellendítését célzó nagyszabású programban.
Kazahsztán jelenleg mintegy napi 800 ezer barrel nyersolajat termel, de kínálata gyorsan nő. Ebben az évben összesen 46-47 millió tonna nyersolaj és gázsűrítmény termelését tervezi, ami mintegy tízmillió tonnás növekedés lenne a tavaly felszínre hozott mennyiséghez képest.
Ezen belül Tengiz, a világ egyik legnagyobb szénhidrogén-lelőhelye az idén napi 260 ezer, 2005-ben 415 ezer, 2010-ben pedig pedig már legalább 700 ezer barrel nyersolajat adhat. A mező mélyén 25 millió barrel kőolaj rejtőzhet, amelyből most 6-9 milliót tartanak feltárhatónak.
A mező kiaknázására 1993-ban -- 40 éves időtartamra -- nemzetközi vegyes vállalat alakult Tengizchevroil (TCO) néven. A háromezer munkást és hétezer alvállalkozót foglalkoztató konzorcium vezető cége az amerikai Chevron társaság, 50 százalékos részesedéssel. Emellett még a szintén amerikai olajcsoport, az ExxonMobil (25 százalék), a kazah állam (20 százalék), valamint a LUKArco (5 százalék) vesz részt benne.
Az új vezeték felértékeli a novorosszijszki olajterminál tranzitszerepét, amelyen keresztül a Kaszpi-régió más részeiből, így Azerbajdzsánból is érkezik nyersolaj. Azerbajdzsán jelenleg mér Grúzián, a korszerűsített és bővített szupszai vezetéken keresztül is exportálhat olajat nyugatra. Emellett már régóta vajúdik egy hárommilliárd dolláros beruházással tervezett új nagy csővezetékprojekt is. Ezen az azeri olaj Bakuból a törökországi földközi-tengeri kikötőig, Ceyhanig folyna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.