BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt az orosz gabonaexport

Oroszországban és az Európai Unióban is bő gabonatermés ígérkezik, ráadásul jóval olcsóbb a búza a tengerentúli versenytársakénál. Mindez újabb ösztönzést adhat a kivitelre, amit Oroszországban a vasúti és kikötői kapacitások szűk keresztmetszete, míg az EU-ban a támogatások visz-szafogása mérsékelhet leg-feljebb.

Oroszországban eddig 47,4 millió tonna gabonát arattak le, 11 százalékkal többet, mint egy éve, az átlaghozamok nagyjából a tavalyi szinten mozognak. A teljes idei termést 73 millió tonna körül várják. Ez mintegy 14 százalékkal kisebb a 2001. évi rekordnál, ám még így is a második legnagyobb lehet az ország történetében. Így valószínűleg folytatódik az orosz kiviteli dömping, amely 6,6 millió tonnás rekordot ért el a június végén zárult elmúlt kereskedési évben. (Egy évvel korábban még csak 1,2 millió tonnát értékesítettek külföldön.) Oroszország ezzel globálisan a nyolc vezető gabonaexportőr közé került, csak az árpát tekintve pedig az első négy közé - jelentette az Interfax. Az orosz búza esélyeit javítja, hogy Bagdad újabban az ausztrál búzát is diszkriminálja, mivel a canberrai kormány kiállt az USA közel-keleti politikája mellett. Ausztrália eddig Irak legfőbb búzaellátója volt, ám a múlt héten már 130 ezer tonnányi szállítmány visszafordítására kényszerült.

Az orosz gabonakivitel további növelése mindazonáltal infrastrukturális korlátokba ütközhet. A fő piacai tudniillik a közel-keleti, észak-afrikai és dél-európai országok, ezért exportkikötőkként elsősorban a Fekete-tenger környéki (beleértve a Volga és a Don alsó folyását) terminálok jöhetnek szóba. Ám ezek többsége csak kis hajók fogadására alkalmas, így az árut később át kell rakodni. Igazi mélytengeri kikötőnek egyedül a novorosszijszki terminál számít, amely mintegy 25 százalékkal részesedik a teljes orosz gabonaexportból. A hoszszú távú megoldást egy másik mélytengeri kikötő építése jelentené. Addig a szomszéd országbeli, mindenekelőtt az ukrajnai kikötők igénybevétele kínálkozik lehetőségként, de ezt egyelőre gátolják a magas tranzitdíjak, ami drágítaná az orosz gabonát, azaz a konkurensekkel szembeni legfőbb versenyelőnyét gyengítené. (Az orosz gabonakereskedők jelenleg minőségtől függően 1100-2650 rubel, azaz nagyjából 35-84 dollár között kínálják a búza tonnáját.) Emellett exportnehezítő tényező a rossz vasúti infrastruktúra is.

Amíg Oroszországban elsősorban a szállítási kapacitások jelenthetnek korlátot, addig az Európai Unióban a jövőben a támogatás gyengítésével igyekeznek korlátok közé szorítani a kivitelt, amely várhatóan így is nagyobb lendületet vesz az új kereskedési évben. Tudniillik az EU-beli búza szintén olcsó, legalábbis az észak-amerikaihoz képest. A párizsi tőzsdén (Euronext) a múlt héten 111 euróért adták a szeptemberi szállítású étkezési búza tonnáját, miközben a hasonló jegyzési árszint Chicagóban meghaladta a 128 eurót - jelentette a Reuters. Brüsszelben ezért megszüntetik azt a gyakorlatot, miszerint az exportengedélyek érvényességének négy hónapja alatt folyamatosan növelik a raktározási költségek utáni kompenzációt. Ám a múlt héten még a régi feltételekkel adtak ki engedélyt 1,4 millió tonna kivitelére, ilyen nagy egyszeri mennyiségre 15 éve nem volt példa.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.