A nagy nyugat-európai acélgyártók sorra jelezték, hogy április elsejétől újabb áremeléseket léptettek életbe. Tegnap a német ThyssenKrupp társaság közölte, hogy a lapos szénacéltermékeit tonnánként 10 euróval tovább növelte a januári 20 eurós emelés után. A világranglistát vezető - francia többségi tulajdonú, de luxembourgi székhelyű - Arcelor-csoport egyes lapos szénacélgyártmányai is 3-5 százalékkal, míg a brit-holland Corus-csoport melegen hengerelt tekercsei 6 százalékkal, azaz tonnánként 10 fonttal drágultak.
A tavalyi háromszori, valamint az idei kétszeri drágítás lehetőségét még az egy évvel korábbi termelés-visszafogás alapozta meg, amelyre a cégeket a globális kereslet szűkülése, valamint a világpiaci árszint húszéves mélypontra süllyedése késztette.
Ám a további emelési szándékokat már erősen kétségessé teszik azok az elemzések, amelyek egyelőre kevés jelét látják a feldolgozóipar újbóli konjunktúrájának. Ráadásul az utóbbi időben a nyersacél kínálata ismét felfutott. A Nemzetközi Vas- és Acélintézet, az IISI által jelenleg figyelt 63 ország össztermelése 147 millió tonna fölé nőtt az idei első két hónapban, csaknem 12 ezer tonnával meghaladva a 2002 hasonló időszakában kibocsátott mennyiséget. Ezen belül a világkínálat közel egyötödét adó EU termelése is összességében 681 ezer tonnával, azaz 2,7 százalékkal bővült a brit és luxemburgi kínálat csökkenése ellenére.
Már csak az acél az egyetlen jelentős fém, amelynek világpiaci ármozgása nehezen áttekinthető, és a termelési, illetve forgalmazási kockázatai nem mérsékelhetők határidős és fedezeti ügyletekkel. Ám a helyzet lényegesen változhat a jövőben. A világ vezető színesfémtőzsdéje, az LME három - észak-amerikai, európai és eurázsiai - határidős acélkereskedési szekció bevezetését tervezi, amihez a gyártók és felhasználók véleményét, illetve javaslatait kéri. A döntésre azonban még legalább két-három hónapot várni kell. A londoni tőzsde elképzelése szerint az észak-amerikai és európai szekcióban melegen hengerelt acéltekercsekre tennék lehetővé a kötéseket, míg az eurázsiai szekció hatáskörébe tartoznának a balkáni, Fekete-tenger környéki, valamint az afrikai eredetű négyzetes bugák vagy betonacélok.
Az acéltermékek határidős jegyzéseinek bevezetése a gyártók számára megkönnyítené a beruházások tervezését és a szükséges hitelek felvételét, míg az LME forgalma és bevételei lényegesen nőhetnének a mintegy évi 350 milliárd dolláros piac részbeni megszerzésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.