Pénz- és tőkepiac

Biztonságosabb befektetési célpont vagyunk Görögországnál

A kelet-közép-európai piacok teljesítettek a legjobban az egész világon az elmúlt hat hónapban, miután a befektetők figyelme éles fordulattal a fejlett gazdaságok tornyosuló adósságaira terelődött át - írta hétfői helyzetértékelésében a Financial Times, amely szerint Magyarország ma már biztonságosabb befektetési célpont Görögországnál.

A londoni gazdasági napilap elemzése szerint a kelet-európai piacoknak az adott felhajtóerőt, hogy a térségi kormányok eltökélték magukat a közfinanszírozás rendbetételére, azzal együtt is, hogy ehhez esetenként a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét veszik igénybe.

Az olyan euróövezeti tagállamokkal ellentétben, mint Görögország - amelynek kötvénypiaca a múlt héten összeomlott -, a befektetőkre jó benyomást tettek a térség erősebb piacai, például Lengyelország, de azok is - köztük Magyarország és Lettország -, amelyeket az IMF karolt fel - áll a Financial Timesban.

Shahin Vallee, a BNP Paribas bankcsoport felzárkózó piaci stratégája azt mondta a lapnak, hogy "a történet a közfinanszírozásról szól ... ha összehasonlítjuk Görögországot és Magyarországot, akkor Magyarország a biztonságosabb tét".

Ezt a véleményt pontosan tükrözik a piaci kockázatárazási folyamatok. A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision heti összesítése szerint a görög szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a múlt héten abszolút rekordot döntött az euróövezet egészének eddigi történetében: a görög CDS-díjszabás járt 420 bázispont felett is; múlt csütörtökön például 422,5 bázispontos eddigi csúcsán zárt.

Ez a CDS-díjszabás azt jelenti, hogy a görög szuverén törlesztési leállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög kormánykötvény-adósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióiért évente több mint 422 ezer euró díjat számítanak fel az irányadó ötéves futamidőre.

A piac ennél sokkal kisebb kockázatúnak tartja már az euróövezeten kívüli kelet-európai EU-térséget is.

A CMA DataVision londoni szakelemzői az MTI-nek elmondták: a magyar CDS-díjszabás az elmúlt hét londoni kereskedésében 240-246 bázispont - 10 millió euró magyar szuverén adósságonként évi 240-246 ezer euró - között mozgott, a térség legkevésbé kockázatosnak ítélt adósa, Csehország esetében pedig a CDS-kontraktusok árazása 100 bázispont alatt volt.

A CMA DataVision nemrégiben közölt összehasonlító elemzése szerint - amely a CDS-árazások alapján listázta az egyes gazdaságokat - Görögország a világ tíz legkockázatosabb állami adósának egyike, olyan országokkal osztozva a felső tízes mezőnyben, mint Venezuela vagy Ukrajna.

A Financial Times hétfői írása szerint tavaly június óta a kelet-európai részvényárfolyamok 39 százalékkal emelkedtek; a felzárkózó térség egészében 24 százalékos, a fejlett országcsoportban 17 százalékos volt az átlagos árfolyam-erősödés a FTSE-indexek alapján.

Marcus Svedberg, az East Capital befektetési társaság főközgazdásza azt mondta a lapnak, hogy Kelet-Európának nincsenek strukturális adósságproblémái. A hazai össztermék (GDP) arányában mért átlagos államadósság a térségben 40 százalék körüli, az euróövezetben 80 százalék - tette hozzá.

Nigel Rendell, az RBC Capital Markets vezető feltörekvő piaci stratégája szerint Magyarország és Lettország jó benyomást tett a befektetőkre, jóllehet még hosszú út áll előttük, mire rendbe szedik mérlegeiket. Ráadásul - mint az összes többi felzárkózó piac - újabb jókora eladási hullámok is sújthatják őket a következő hetekben, ha a fejlett térség szuverén kockázatai növekszenek, mivel a feltörekvő piacok nem váltak le a fejlett gazdaságokról - tette hozzá.

Financial Times Magyarország befektetési célpont Görögország
Kapcsolódó cikkek