Pénz- és tőkepiac

Több módon is profitot termelhet a félelemindex

A VIX mutatóra többféle pozíció is kiépíthető, a kockázatkezelésre, sőt részvény vagy ETF fedezésére is alkalmas.

A kockázat a görög–római filozófián felnőtt európai fül számára kifejezetten negatív csengésű szó. A Távol-Keleten a dialektikusabb gondolkodás miatt semmire sem tekintenek fekete-fehér szemüvegen át. A kínai nyelvben a kockázat szót két írásjegy jelöli, az egyik önálló jelentése veszély, a másiké lehetőség, vagyis a kockázat pozitívumot is hordoz magában. A kockázat a modern világában kereskedhető is, lehetséges az emelkedésére vagy a csökkenésére játszani.

Az amerikai tőzsde első számú kockázati mutatója a VIX index. Értékét a chicagói opciós tőzsdén kalkulálják, és a piac következő harminc napra vonatkozó várakozását mutatja a volatilitás alakulására nézve. A folyamatosan számított index így mindig az S&P 500 index következő harminc napra vonatkozó „kockázatát” mutatja. A mutatót félelemindexnek is nevezik, mivel a volatilitás és a VIX általában akkor emelkedik, amikor az S&P 500 jegyzése esik.

Sokan úgy gondolják, hogy a VIX bizonyos értelemben előre jelzi a várható tőzsdei folyamatokat. Forrás: AFP

Sokan úgy gondolják, hogy a VIX bizonyos értelemben előrejelzője is a várható tőzsdei folyamatoknak, hiszen inkább a professzionális befektetők használják támpontként a kereskedés során. Más vélemények szerint a VIX csak egy görgetett indikátor, amely nem alkalmas piaci lépések időzítésére. Az index eddigi értékei nagy ugrásokat is tesznek, követve a piaci hangulat változásait. A VIX a soron következő első és második hónap opcióit veszi alapul, és értéke 0 és 100 között alakul. Az átlagos érték 20 közelébe tehető, e felett kezd „idegessé” válni a piaci hangulat. 30 feletti értékeket intenzív volatilitás idején láthatunk, miközben a 10 körüli értékek a piac elégedettségét, nyugalmát tükrözik. 1991 óta az index a közelmúltban (május 9-én) érte el a minimumát 9,56 pontnál, míg a maximum 44,14 volt 2009. március végén.

A kapott érték az S&P 500 következő harminc napra várt százalékos elmozdulása mindkét irányba, ami a folyamatos számítás miatt a kereskedők valós idejű várakozásait tükrözi. Az S&P 500 és a VIX közötti negatív korreláció 70-80 százalékban működik, így lényegében lehetővé teszi, hogy az index mozgásának irányára fogadjunk, hiszen a volatilitás csökken, amikor az S&P 500 emelkedik.

Ezek után lássuk, elméletileg hogyan lehet felhasználni a VIX indexet a kereskedés során! Használható például a portfólió kockázatának fedezésére. Ez a stratégia VIX-vételi opciókat vagy VIX ETF pozíciókat használ egy vagy egy ETF (tőzsdén kereskedett befektetési alap) fedezésére. Egy VIX-vételi pozíció értéke emelkedik, ha a részvénypiac esik, vagyis így a portfólió kockázatkezelési eszköze lehet. A másik lehetőség az, hogy az elmozdulás irányára nézve építsünk ki pozíciót. Gyors kereskedési rendszerekkel a VIX gyorsabb mozgásait is ki lehet használni felfelé és lefelé egyaránt, hogy profitot érjünk el hirtelen mozgó piacokon.

Az eszközök, amelyekkel ezek a stratégiák megvalósíthatók, a következők: a VIX index határidős kereskedelme – ezekkel a kontraktusokkal a CBOE-n kereskednek. Az üzlet lényegében az implikált volatilitásra szól, és – hasonlóan más indexhatáridőkhöz – a mozgás irányára szóló fogadás vagy portfóliófedezet a célja. Az ügyletek készpénz-elszámolásúak. A harmincnapos implikált volatilitást mutatják, tehát a júniusi lejárat állása azt tükrözi, mennyi lesz a volatilitás június végén, a lejáratkor. A VIX indexre 2006 óta kötnek opciókat is, ezek lehetővé teszik a befektetőknek, hogy tőkeáttételes pozíciókat vegyenek fel az opciós volatilitás vételére vagy eladására. Árazásuk a forward VIX index árain alapul, de nem pontosan követik a VIX index állását, miután az alapjuk nem az azonnali index, hanem a határidős kontraktus. A VIX-opciók általában a részvényindexekkel ellentétes irányban mozognak: szintén egy részvény- vagy ETF-portfólió fedezésére, vagy az adott irányba történő elmozdulásra vonatkozó spekulációra használhatók.

A harmadik eszközcsoport a VIX ETF-ek és ETN-ek (Exchange Traded Note-ok, amelyek ugyanazt a funkciót látják el, mint az ETF-ek, csak nem befektetési alap, hanem formájában bocsátották ki őket) köre. Ezek a pénzügyi eszközök a befektetők számára lehetőséget nyújtanak vételi és eladási, valamint tőkeáttételes pozíciók felvételére a volatilitás várt alakulása szerint. Bizonyos ETN-ek lehetőséget adnak az alaptermék opcióival való kereskedésre is.

VIX index tőzsde volatilitás
Kapcsolódó cikkek