Többévnyi partneri kapcsolat után többségi tulajdont szerzett a Richter Gedeon a texasi székhelyű Evestra társaságban – jelentette a hazai gyógyszergyártó a BÉT honlapján. A Richter 15 millió dollár értékben emelt tőkét az Evestrában, amiért a teljes tulajdonhányad 30,44 százalékát szerzi meg. A tőkeemelésnek része, hogy a még 2015-ben és 2017-ben folyósított ötmillió, illetve 1,5 millió dolláros kölcsönt is részvényekre váltották. Ezzel a magyar vállalat az amerikai társaság legnagyobb tulajdonosává vált. A megállapodással szerzett opciós jogokkal a Richternek lehetősége lesz arra, hogy tovább növelje részesedését az Evestrában egyes, a jövőben elérendő mérföldkövek teljesülése esetén.
Az öt évvel ezelőtt kötött megállapodás lehetővé tette volna, hogy a Richter kiszálljon a partnerségből, ám a társaságnak a nőgyógyászati portfólióján belül nincs egy vertikálisan felépített k+f-rendszere, azaz a korai fázisú, preklinikai farmakológiai kutatásban nincs meg a szükséges tudás és gyakorlat. A tulajdonszerzéssel ezt sikerült pótolni – mondta lapunknak Beke Zsuzsa, a hazai gyártó PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője.
A 2015-ben és a 2017-ben folyósított hitelt az Evestra két hormonális fogamzásgátló hüvelygyűrű fejlesztésére kapta, az egyik előreláthatóan 2020-ban, a másik 2025-ben kerülhet a FÁK- és az EU-s piacokra – mondta Beke Zsuzsa, hangsúlyozva, hogy az Evestrának további fejlesztései is vannak a fogamzásgátlás és az inkontinencia indikációjában. A többségi részesedéssel a Richter a futó projektek amerikai jogait is megszerezte. Ez lehetőséget teremt arra, hogy az európai és latin-amerikai fókuszú fejlesztéseket Észak-Amerikában is tudják majd értékesíteni. Beke Zsuzsa szerint piaci előrejelzést korai adni, hiszen az nagyban függ majd a bevezetéskori árszinttől. A nagyságrendeket érzékeltetheti, hogy a fogamzásgátló hüvelygyűrűk piaca Európában és a FÁK-országokban éves szinten 120 millió eurósra becsülhető.
A törzstőkeemelés után három évvel a Richternek lehetősége lesz további részesedést vásárolni az Evestrában, amennyiben bizonyos, termékfejlesztésre vonatkozó feltételek teljesülnek – mondta Beke Zsuzsa, hangsúlyozva, hogy ez mindössze egy opciós jog.
A Richter piacán nem váltott ki érdemi árfolyam-reakciót a hír, a jegyzés a kezdeti enyhe, 0,5 százalék körüli emelkedés után lejtőre került, majd alacsony, alig 626,5 millió forintos forgalom után 1,28 százalékos mínuszban, 5010 forinton fejezte be a napot. A visszafogott befektetői reakció érthető, hiszen a 15 millió dolláros kiadás egy-egy Richter-részvényre vetítve mindössze nagyjából 10 cent, azaz 30-32 forint – mondta lapunknak Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető stratégája. A szakértő szerint azt egyelőre nehéz megmondani, hogy lesz-e hozadéka – és ha igen, milyen – az együttműködésnek. Jó esetben akár néhány száz forintot is hozhat az akvizíció papíronként, de ha nullára kellene leírni a projektet, az sem jelentene érvágást a Richter számára.
A nőgyógyászati szegmens a Richter teljes gyógyszergyártási árbevételének nagyjából 38 százalékát adja, ám emögött házon belül nincs kutatás-fejlesztés. Ezzel a huszárvágással a Richternek sikerült egy olyan bázist szereznie, ahova kihelyezheti a nőgyógyászati kutatásait – értékelte a hírt Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. Az Evestrának a két előrehaladott engedélyeztetési fázisban lévő terméke néhány éven belül forgalomba kerülhet, így a Richter az európai és a FÁK-országok piacáról négy-öt millió eurót szakíthat ki. Vágó szerint 30 százalékos fedezet mellett a befektetés nyolc év alatt megtérülhet. A hír tehát összességében pozitív, ám a három-négy milliárd dolláros piaci kapitalizációjú Richter esetében egy ötvenmillió dolláros üzlet nagyon kicsi lépésnek számít – fogalmazott a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.