Az OPEC vezetői és a szaúdi olajminiszter is megnyugtatta a világot, hogy az olajellátással nem lehet gond a közel-keleti válság, illetve az iraki exportstop miatt. Ali al-Naimi nyugalma érthető, hiszen az olajár beállt abba a sávba, amit az olajkartell oly régóta áhított, s amit a tavaly szeptember 11-i, New York-i terrortámadás óta gyakorlatilag nem sikerült stabilizálniuk. A nyersanyag ára legfeljebb átmenetileg lépte át a 25 dolláros szintet, most viszont inkább a 27 dollár közelében tanyázik.
Az iraki kiviteli stop napi kétmillió hordót, a nemzetközi nyersolaj-kereskedelem négy százalékát érinti. Oroszország és Norvégia azonnal reagált: készek minden tőlük telhetőt megtenni, hogy az árak ne szökjenek az égig. Viszont jelezték: az OPEC-kel közösen vállalt második negyedéves kvóta felülvizsgálata még nem időszerű. Óvatosságukat magyarázza, hogy akár a többi olajtermelő, Moszkva és Oslo is jól jár a magas árral, az olajtársaságok növekvő haszna az államkasszát is gyarapítja. Az OPEC szerint az iraki bejelentést egyébként nem kell komolyan venni. Ali Rodriguez főtitkár ismét úgy vélte: a készletek magasak, a kereslet szerény, tehát nem fenyeget hiány, nem indokolt a kartell termelésének növelése.
Az európai országok és felhasználók azonban nem értenek egyet a főtitkárral. Kénytelenek komolyan venni, hogy az üzemanyagárak hetek óta folyamatosan emelkednek. Az olaj drágulása mellett ugyanis az Egyesült Államokban a nyári utazási szezon közeledtével megélénkült az üzemanyagpiac. A keresletélénkülés pedig nemcsak a tengerentúlon, de az európai olajtermékpiacon is felhajtotta az árakat. Egyes elemzők szerint tartósan és a szokásosnál magasabb szintig emelkedhetnek az árak ebben az évben.
A Mol Rt. a múlt héten 230-240 forintra módosította a motorbenzin ármaximum-előrejelzését, tekintettel arra, hogy rendületlenül emelkednek a világpiaci árak. A német gazdasági miniszter pedig ománi látogatásán jelezte: a magas árak gátolják a német gazdaság növekedését, s ezt bármely európai kollégája elmondhatta volna. Eközben egyre több elemző fogalmazza meg: a közel-keleti válságot az olajfegyverrel megfékezni nem lehet, a termelők profitja viszont annál inkább növekszik általa.
Hlavay Richárd
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.