Bár a napokban megtartott egyeztető fórum előtt arra lehetett számítani, hogy sikerül megállapodásra jutniuk az érintetteknek a szőlő- és bortermelőket sújtó adminisztrációs kötelezettségek enyhítésének ügyében, ez nem történt meg. Elfogadhatatlannak tartja a pénzügyi tárca, valamint a vám- és pénzügyőrség által készített egyszerűsítési javaslatot a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa. Urbán András főtitkár lapunknak kijelentette: vállalták, hogy március végéig a bortermelők érdekeinek leginkább megfelelő új megoldást dolgoznak ki. Kerényi János fideszes képviselő (képzett szőlész-borász) számára nem okoz nehézséget a papírmunka -- úgy véli, az a legfőbb gond, hogy az egyszerűsített adóraktáraknak is előírták a pincekönyv vezetését, ám többségük nincs felkészülve ilyen típusú nyilvántartás folyamatos karbantartására, s erre nincs is szükség.
Ezt a véleményt vámoskörökben is alátámasztják, indokoltnak tartanák, ha a kistermelők adminisztrációja kevésbé komplikált lenne. Kerényi szerint az ellenőrzési hatásköröket is tisztázni kellene.
Zsikla Győző kisgazda képviselő, aki már hosszú ideje sürgeti a kérdés megoldását, annak a véleményének adott hangot, hogy nem kellene már most szigorúan követni az uniós normát, haladékot kellene kapniuk a gazdáknak a csatlakozásig. Mint lapunknak elmondta: a módosított bortörvény nem is tartalmaz uniós hivatkozásokat, egyedül az indoklásban szerepel, hogy az egységes nyilvántartás kialakítását az Európai Unióhoz való csatlakozásunk teszi szükségessé.
Ugyanakkor Görözdi Zsuzsanna, a Pénzügyminisztérium illetékes főosztályának helyettes vezetője megítélése szerint a bortörvény módosításához fűzött indoklás éppen a jogharmonizációs szándékot fejezi ki. Abban egyébként az is szerepel, hogy a borászati termékek adózási szempontjait is figyelembe kívánták venni az egységes, a különböző ellenőrzések számára egyaránt alkalmas nyilvántartás megkövetelésével. A pincekönyv ugyanis lehetővé teszi, hogy a hatóságok, így az adóhivatal, az Országos Borminősítő Intézet és a hegyközségek egyaránt elszámoltassák, a saját szempontjaiknak megfelelően ellenőrizzék a termelőket.
Az adminisztráció nehézségeit hangoztatók egyik legfőbb érve, hogy elvész a borászok, szőlészek kedve, felhagynak a termeléssel. Ezt nem tudja adatokkal alátámasztani Mózs Elek, a VPOP jövedéki főosztályának helyettes vezetője. Mint a Világgazdasággal közölte, a szokásos fluktuáción kívül nem tapasztalnak mozgást a gazdák körében, a termelők száma nem csökkent érzékelhetően. Komoly borásznak -- tapasztalataik szerint -- semmiképpen nem vette el a kedvét az adminisztrációs kötelezettség. Lapunk más forrásból szerzett információi arra utalnak, hogy tavaly is és az idén is növekedtek a szőlőtelepítések.
A bortörvény szerint a földművelésügyi tárca a PM-mel együttesen kapott felhatalmazást arra, hogy közös rendeletben szabályozza a borászati termékek egységes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási rendjét, ám egybehangzó vélemények szerint az FVM eddig nem tett megfelelő lépéseket a gazdák adminisztrációs gondjainak megoldására. Napok óta illetékest sem találunk a tárcánál, aki válaszolna lapunk kérdéseire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.