BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

RÖVIDEN

Hitel Romániának kikötőfejlesztésre

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank 16 millió eurós hitelt nyújt Romániának a constantai kikötő fejlesztésére. A román közlekedési szektorban ez az első állami garancia nélküli hitel. Az állami kézben lévő Maritime Ports Administration Constanta vállalat a nyolcéves hitelt a rakpart bővítésére kívánja költeni, ami javítja majd a Fekete-tenger legnagyobb kikötőjének hatékonyságát. (VG)

Világbanki támogatás Putyinnak

Személy szerint vonakodnék vészjósló jelnek tekinteni Vlagyimir Putyin orosz elnök azon erőfeszítéseit, hogy az országot ellenőrzése alatt kívánja tartani - mondta James Wolfensohn, a Világbank elnöke a szigorúbb biztonsági intézkedésekkel kapcsolatban. Wolfensohn ugyanakkor kifejezte aggodalmát az orosz média és a Jukosz elleni támadások miatt. A Világbank elnökének támogató szavai azért meglepőek, mert több nyugati vezető azzal vádolta az orosz elnököt, hogy sokkal inkább hatalmának megszilárdítása, mintsem a terrorizmus elleni harc motiválja. (The Wall Street Journal)

Adócsaló vállalatok Kínában

Nagyvállalatok összesen 25,3 milliárd jüannal (3,1 milliárd dollár) fizettek kevesebb adót 2002-ben és tavaly, miután számos helyi hivatalnokot megvesztegettek - közölte a kínai állami számvevőszék. A 788 vállalatra kiterjedő vizsgálatból kiderült, hogy 46 százalék kevesebb nyereséget vallott be, vagy késleltette az adófizetést. (Bloomberg)

Takenaka a helyén marad

Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök jelezte: Takenaka Heizo, gazdaságpolitikájának formálója a kormányátalakítás után is miniszter marad. Koidzumi elmondta, hogy az átalakítás után csak olyan miniszterek maradnak, akik támogatják gazdaságpolitikáját, többek között a posta privatizálását. (Bloomberg)

Közalkalmazotti sztrájk Izraelben

Izraelben mintegy 400 ezer közalkalmazott kezdett meghatározatlan idejű sztrájkot, miután sokan több hónapja nem kaptak bért. Zárva maradtak a kórházak, a kikötők, a határátkelőhelyek, a posták, leállt a tömegközlekedés. A megmozdulás közvetlen kiváltó oka, hogy a pénzügyminiszter, Benjamin Netanjahu elrendelte a fizetésemelések visszafogását, a gazdaság élénkítése érdekében. Ottani vállalatvezetők szerint a közszférának napi 214 millió dolláros veszteséget okozó megmozdulás ugyanakkor az üzleti tevékenységet is erősen hátráltatja. (BBC)

Dohánygyártók bíróság előtt

A nagy dohánygyárak ellen indított, hatalmas összegű kártérítési per - várhatóan hat hónapig tartó - tárgyalása kezdődött el tegnap az Egyesült Államokban, amelyben az amerikai szövetségi kormány 280 milliárd dolláros kártérítést követel. Még a Clinton-kormányzat által 1999-ben indított eljárás keretében azzal vádolják az Altria, az RJR, a Philip Morris, a Reynolds és néhány további dohánygyár vezetőit, hogy a függőség fokozására szándékosan fokozták a termékek nikotintartalmát, célzott kampányt folytattak a fiatalok rászoktatására, és hazudtak dohányzás káros következményeiről. (BBC)



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.