BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

RÖVIDEN

Magáncégek a brit egészségügyben

További félmilliárd fonttal növeli az állami egészségbiztosító (NHS) által magáncégektől megrendelt diagnosztikai és egyéb szolgáltatások értékét a brit miniszterelnök. Tony Blair szerint a cél az, hogy az ellátás tíz százalékát ilyen szerződések alapján hajtsák végre, megszüntetve ezzel az állami rendszerben tapasztalható szűk keresztmetszeteket. A jövő májusban esedékes parlamenti választások után átfogó egészségügyi reformot készül elfogadtatni a brit kormány. (Bloomberg)

Az USA és Oroszország a "mumus"

A G8 országok közül az Egyesült Államok és Oroszország a legnépszerűtlenebb világszerte - derül ki a Gallup International felméréséből. Az Egyesült Államokkal kapcsolatban összességében a megkérdezettek negyede, Oroszország vonatkozásában 31 százaléka nyilatkozott kedvezőtlenül. Az USA-t szinte senki sem kedveli Franciaországban, Indiában vagy Argentínában, míg Moszkva imázsa kiemelkedően rossz Finnországban és Koszovóban. (EUobserver)

Felderítenék az off-shore tevékenységeket

Az off-shore tevékenységek és más, a vállalat pénzügyi helyzetét érdemben befolyásoló, ám a jelenlegi pénzügyi beszámolókban nem kellően részletezett adatok közlésére szorítaná a vállalatokat az Európai Bizottság. A készülő tervezet az Enronhoz és a Parmalathoz hasonló pénzügyi botrányok megelőzését célzó brüsszeli intézkedéscsomag részét képezi csakúgy, mint a bizottság által nemrég közzétett, a felügyelőbizottságokra és a vezetői fizetésekre vonatkozó ajánlások. (Financial Times)

Peking tanulni küldi a vállalatokat

A kínai kormányzat megkönnyítette a nemzeti vállalatoknak a külföldi befektetések engedélyezését, látványosan lazította e tevékenység ellenőrzését. A kereskedelmi minisztérium által kiadott új szabályozás célja az, hogy a legerősebb kínai cégek nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek és megvessék lábukat a világpiacon. Peking azt reméli, hogy az állami ellenőrzésű (olaj- és egyéb nyersanyag-kitermelő) vállalatok külföldi tartalékokra tesznek szert. (Financial Times)

Lengyelország: májusi választások?

Marek Belka lengyel kormányfő azt készül javasolni, hogy jövőre májusban tartsák a rendkívüli parlamenti választásokat. A múltban az ősz volt a szejmválasztások évadja. Belka a tavaszi választásokkal azt szeretné elérni, hogy az új kormány maga készítse elő a következő év költségvetését. A kormányfő azt is bejelentette újságírók előtt, hogy nem jelölteti magát sem képviselőnek, sem szenátornak. (Interfax)

Privatizációs segítség Macedóniának

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 45 millió eurós befektetéssel segíti a macedón elektromos művek (ESM) felkészülését a privatizációra. Stevco Jakimovski gazdasági miniszter az üzlet megkötésekor azt mondta, hogy az EBRD részvétele növeli majd a befektetők bizalmát, és átláthatóságot biztosít a privatizáció során. (BBC)

Román-ukrán folyami incidens

Egy ukrán hajózási vállalat közleménye szerint "újabb provokáció" érte a román parti őrség egy fegyveres hajója részéről a Volga nevű folyami személyszállító hajót. A néha Budapesten is látható kirándulóhajó éppen német utasokat szállított, amikor a Duna-Fekete-tenger csatorna 37-es kilométerjelzőjénél a Front Era 34-es román naszád a vízi út közepén elállta az utat. Nem volt hajlandó válaszolni a Volga kapitányának rádióhívására, és veszélyes manőverek közepette fegyvereit a riadt utasokra irányította. A Volga végül a hajózásra kijelölt sávon kívül tudott csak elmenekülni a helyszínről, miközben a személyzete filmre vette és a hajónaplóban is dokumentálta az incidenst. Ukrajna szerint Románia előjogokra kíván szert tenni a Duna alsó szakaszának hajózásában. (Financial Times, Interfax)







Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.