Több mint hétmillió munkakönyv alapján új adatbázist hoznak létre Romániában, amelyet a Nyugdíjfolyósító és Szociális Ellátási Központban tárolnak majd. A január 23-án kezdődő és mintegy két évig tartó adatgyűjtés végén a hivatal tervei szerint minden munkavállaló naprakészen nyomon követheti befizetéseit a nyugdíjalapba.
A törvény értelmében már 2003-ban be kellett volna vonni a munkakönyveket, műszaki okok miatt azonban a kormány lemondott róla. Az adatbázis létrehozásához ugyanis a munkakönyvek oldalait képdigitalizálóval kell beolvasniuk. A módszer kiválasztásában szerepet játszott, hogy az adatok bevezetése érdekében számos esetben a munkáltatótól kell elkérni a munkakönyveket, ám ezeket nem lehet néhány napnál tovább kölcsönözni. Az adatok átírására csak a 2001. április elseje előtti beírások esetén van szükség, azóta ugyanis a munkáltatók kötelesek elektronikus formában is küldeni az adatokat, így azok már bekerültek egy digitális nyilvántartó rendszerbe.
A nem kis munkára azt a mintegy 2300 alkalmazottat mozgósítják, akik korábban a nyugdíjak újraszámolásában is részt vettek. Az előzetes számítások alapján az adatbázis létrehozása az idén közel ötmillió euróba kerül, és hasonló összeget kell elkülöníteni 2007-re is. A kétéves munka során először a munkaügyi hivatalnál tárolt munkakönyvek kerülnek sorra – itt van a többség –, majd a munkanélkülieket nyilvántartó központból, nyugdíjhivataltól és a cégektől kérik el a munkakönyveket. Csak jövőre kerül sor a lakosságnál levő iratokra.
A virtuális rendszer létrehozását követően a cégek mentesülnek a munkakönyvvezetés többletköltségétől, és ezzel egyidejűleg az ezzel foglalkozó személyzet is felszabadul. A cégek jelenleg a béralap 0,25 vagy 0,75 százalékát kötelesek kifizetni a munkakönyvek nyilvántartásáért, attól függően, hogy a bejegyzéseket a saját székhe-lyükön vagy a munkaügyi hivatalnál vezetik be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.