Most először sikerült kötelező hulladék-újrahasznosítási kvótákat elfogadnia az EU-nak. Az Európai Parlament döntése – amelyet előzőleg a tanács már jóváhagyott – értelmében a kormányoknak lépéseket kell tenniük azért, hogy 2020-ig a papír-, vas- és üveghulladék 50, a nem veszélyes építkezési hulladékoknak pedig 70 százalékát újrahasznosítsák vagy újrafeldolgozzák.
A zöldpárti EP-képviselők szerint a jogszabály túlságosan gyenge, hiszen nem tartalmaz szankciókat azok ellen a tagországok ellen, amelyek nem teljesítik a kvótákat. Caroline Jackson, a tervezetet gondozó brit konzervatív képviselő azonban már azt is óriási eredménynek tartja, hogy a parlamentnek sikerült számszerű célokat elfogadtatnia. Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos pedig azt ígéri, hogy Brüsszel jogsértési eljárást kezdeményez a kvótákat figyelmen kívül hagyó kormányok ellen. Jelenleg a hulladéknak kevesebb mint 30 százalékát reciklálják, és egyes tagállamokban mindössze tíz százalék ez az arány.
A hulladékkezelési irányelv három korábbi jogszabályt egyesít és korszerűsít. Az újrahasznosítási célok rögzítése mellett a tervezet fontos eleme, hogy öt éven belül nemzeti hulladékgazdálkodási tervek készítését követeli meg a tagországoktól. Ezek elkészítése során ötlépcsős hierarchiát kell betartani: a hulladékok kezelését lehetőleg meg kell előzni, a képződött hulladékot újrahasznosítani vagy anyagát újrafeldolgozni, illetve helyreállító műveletekkel ártalmatlanítani, végső eszközként környezetkímélő módon lerakni.
Az energiatermelési célú hulladékégetés ösztönzése érdekében elfogadták, hogy az ilyen tevékenység nem ártalmatlanításnak, hanem hasznosításnak számít. Dimasz szerint nagyobb szerepet kell adni a megelőzésnek, mivel a jelenlegi tendencia – a szemét mennyisége gyorsabban nő az unióban, mint a GDP – tarthatatlannak látszik. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.