Magyar gazdaság

Még csak most következik a válság legnehezebb időszaka!

Súlyos recesszióban van a világszintű feldolgozóipar, sőt nagy valószínűséggel már a világgazdaság jelentős része is. Az ipari termelés visszaesése "drámai ütemben gyorsul" - mutatja az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális ipari beszerzőmenedzser-index (PMI).

Londoni hitelminősítői elemzők azt jósolják, hogy az európai vállalati szektor számára még csak most következik a válság legnehezebb időszaka. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság feldolgozó szektorának egészére kivetített, a nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, szeptemberről kiadott csütörtöki elemzésében azt írta: az általa vezetett globális feldolgozóipari aktivitási mutató a múlt hónapban 4,4 ponttal 44,2 pontra zuhant.

Mind a havi csökkenés mértéke, mind a pontérték mélysége negatív rekord az index 11 éves történetében, holtversenyben a 2001. szeptemberi amerikai terrortámadások utáni időszakkal. A világ feldolgozóiparának "szélsőségesen gyenge" szeptemberi indexe erőteljes utalás arra, hogy a világ gazdaságának nagy hányada már recesszióban van. A globális gyáripari PMI-mutató olyan mélységben van, amely a feldolgozó szektor kibocsátási értékének súlyos visszaesését jelzi.

Amikor az átfogó index legutóbb, 2001 végén hasonló szinten járt, a világ ipari termelése éves szintre átszámolva 6 százalékkal zuhant. A hivatalos adatok azt mutatják, hogy az idén júliussal zárult három hónapban a globális ipari kibocsátás 1 százalékkal csökkent. A legutóbbi aktivitási mutató így a világgazdaság ipari szektorában mért, eddig mérsékelt visszaesés "drámai eszkalációját" jelzi.

"Különösen megrázó" az új megrendelések állományának részindexében kimutatott zuhanás: az átfogó ipari teljesítményindex e fontos alkotója az augusztusi 46,8-ről a múlt hónapban 40,8-re zuhant. Az új rendelések és a raktárkészletek részindexeinek hányadosa - amely előrevetítő módon jelzi a várható további ipari teljesítményt, és 1,0 feletti érték valószínűsít élénkülést - 0,87-re csökkent, ami az eddigi legalacsonyabb szint.

A Standard & Poor''s adósminőségi elemzésében azt írta, hogy az európai vállalati szektor számára "a legrosszabb még csak most következik ... bőséges mennyiségű jelzés van arra, hogy a helyzet folyamatosan tovább romlik". A likviditás szűkös, különösen a spekulatív - vagyis a magas hozamú, nagy adóskockázatra besorolt - cégeknek, a hitelezők idegesek, a hitelfeltételek egyre nehezebbek az adósok szempontjából. Ráadásul most már egyik hónapról a másikra is nehéz megjósolni, hogy az adósságkibocsátók milyen piaci viszonyokkal fognak szembesülni.

Az Európai Bizottság is bekeményít: Szigor vár a bankokra

A hitelminősítő összesítése szerint a nála adóskockázati besorolással ellátott vállalati adósi kör 22 százalékára volt érvényben negatív kilátás vagy negatív előjelű felülvizsgálat a múlt hónapban - "a romlás egyértelmű" a 2007 végén mért 18 százalékos arányhoz képest. A számítási modell szerint a spekulatív kategóriába sorolt cégadósi körben 2009 második negyedére várhatóan igen meredek ütemben 9,5 százalékra emelkedik a nem fizetővé válók aránya a június nulla, és a júliusi 0,47 százalékról.

A Financial Times "vállalatvezetők és döntéshozók" véleményét idézve azt írta: a kontinentális Európa az amerikainál is mélyebb felé tart, mivel nincs meg a szükséges rugalmassága ahhoz, hogy reagálni tudjon a romló gazdasági helyzetre. A napilap szerint az európai befektetői és vállalatvezetői kör azt szeretné, ha az euróövezeti jegybank (EKB) feladná az inflációra összpontosító pénzügypolitikáját, és az elhúzódó recesszió kivédésére koncentrálna.

A Moody''s elemzésében azt írta: korábbi várakozásával ellentétben most már egyre valószínűbb, hogy a kelet-európai felzárkózó térség is megszenvedi a globális pénzügyi válságot, A nemzetközi hitelminősítő negyedéves helyzetértékelése szerint jóllehet Kelet-Európában már három hónappal ezelőtt is látszott a kereslet és a piaci bizalom valamelyes kezdeti gyengülése, ekkor mégis még azzal számoltak, hogy ez a térség kevésbé fogja megszenvedni a válságot, mint Nyugat-Európa. A pénzügyi válság azonban már olyan mély, hogy a nagy térségi gazdaságok bankszektorára és piacaira is elkezdett hatni.

Aki előre látta a válságot: "Recesszió lesz. Nem is akármilyen."

Olvassa el Jaksity György, a Concorde vezetőjének írását a válságról

Európa Financial Times SP Moodys válság recesszió
Kapcsolódó cikkek