Magyar gazdaság

Klímavédelem termeléscsökkentés nélkül

Az élelmiszer-gazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentésére nem alternatíva a termelés mérséklése, vagyis az agráriumban a környezetet kisebb mértékben terhelő új technológiák bevezetése lehet a megoldás a klímavédelemben – jelentette ki Nagy István agrárminiszter évindító tájékoztatóján.

Az év fontos jogalkotási feladata a családi gazdasági és az őstermelői kategória szabályozási környezetének rendezése, a mezőgazdasági adózás rendszerének korszerűsítése, valamint a hazai szőlő-bor ágazat szabályozási környezetének megújításaként egy új bortörvény megalkotása – mondta Nagy István agrárminiszter évindító tájékoztatóján. Kiemelte, hogy január 1-jén hatályba lépett az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény, amely szerint az öntözés közérdek, és az ahhoz való hozzájutást igyekeztek egyszerűbbé, átláthatóvá, olcsóbbá és könnyebben elérhetővé tenni. A cél, hogy a mostani 87,5 ezer hektáros öntözött területet két év alatt 200 ezer hektárra növeljék.

Nagy István beszélt arról is, hogy a tavaly létrehozott Nemzeti Földügyi Központ idén a törvény által meghatározott módon segíti az öntözéses beruházásokat, készíti az engedélyezést gyorsító dokumentumokat. Ez a központ kulcsszerepet tölt be az osztatlan közös tulajdon tervezett rendezésében is, amelyhez – ha elfogadják – a birtokrendezésről szóló törvénycsomag adja a kereteket.

A miniszter szerint fontos, hogy az időjárás okozta tavalyi veszteségeik után a kárenyhítő juttatást idén március 31-ig kifizessék a termelőknek a kárenyhítési alapból. Előzetes becslések szerint körülbelül 15 milliárd forintot folyósíthatnak majd mintegy 7500 gazdálkodónak. Idén is kedvezményes hitelprogramokat vehetnek igénybe a gazdálkodók a mezőgazdasági termeléshez és az ágazat beruházásaihoz. Nagy István arra számít, hogy teljesen lekötik a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és az élelmiszeripar 100 milliárd forint összegű beruházási hiteleihez kapcsolódó kamattámogatás forrásait. Folytatódik az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahiteleinek támogatása is, a vállalkozások továbbra is csaknem kamatmentesen jutnak működési hitelekhez.

A miniszter az idei év egyik legfontosabb témájának a generációváltás kérdését tartja. Ezért olyan szakpolitikai programon dolgoznak, amely megkönnyíti, hogy a gazdaságokat az idősebb generációk átadják a fiatalabbaknak. A gazdálkodók figyelmét rá kell irányítani a gazdaságátadás és a rendezett öröklés fontosságára, az agráréletpálya népszerűsítésére, ezért kommunikációs kampányt indítanak.

Nagy István szerint az élelmiszer-gazdaságban nem megoldható, hogy a károsanyag-kibocsátást a termelés visszafogásával mérsékeljék, ezért az agráriumban a kibocsátáscsökkentő technológiák bevezetése lehet a megoldás a klímavédelemben.

Klímapolitikai szempontból kiemelt jelentőségű a fejlesztés az öntözés, a digitalizáció és a precíziós mezőgazdaság, az állattartó telepek, a trágyakezelés, a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer, az agrárkörnyezeti és klímakutatási, innovációs és tudásátadási rendszerek területén. A klímavédelmi célokat szolgálva idén is folytatódik az országfásítási program, valamint hangsúlyos a talajvédelem kérdése. Mindezek mellett hatékony eszközökkel lépnének fel az élelmiszer-pazarlás ellen, továbbá a tervek között szerepel a beporzók védelme, valamint megoldások keresése a mezőgazdasági kihívásokra is.

A tavalyi károk enyhítésére

15

milliárd forintot fizetnek ki

Nagy István
Ezek is érdekelhetik