BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmasabb lesz az energiarendszer

B. H. L. | A kijelölt európai villamos-energiapiac-üzemeltetők és az át­vitelirendszer-irányítók együttműködésével létrehozott egységes napon belüli piac-összekapcsolás (Single Intraday Coupling, röviden SIDC) tovább bővül Európában az észak-olaszországi régióval, miután a LIP14 nevű (tizennegyedik helyi megvalósítási projekt) integrálódik a már működő, közös megoldásba – jelentette be a hazai villamosenergia-rendszer irányítója, a Mavir Zrt. A csatlakozás révén új elemként az olasz–francia, az olasz–osztrák és az olasz–szlovén határok jelennek meg a rendszerben a tervek szerint 2021. szeptember 21-én, az első üzleti nap pedig a tervek szerint szeptember 22. lesz.

Az induláshoz kapcsolódóan a pia­ci szereplők április 29-én egy nemzetközi rendezvényen tájékozódhatnak a változásokról, június 21-én pedig már megkezdődik a kéthetes közös tesztelés. A korábban a LIP14 részét képező Görögország várha­tóan a projekt negyedik hullámában, 2022 első negyedévében csatlakozik a görög–olasz és a görög–bolgár határral. Szlovákia csatlakozása a projekthez a LIP17 keretében zajlik, ennek még tervezik az ütemezését.

Az egységes napon belüli villamosenergia-piac bővülése az észak-olaszországi régió csatlakozásával tovább növeli a már kapcsolódó országok, így a magyarországi villamosenergia-rendszer rugalmasságát is, ami alapvető jelentőségű az időjárásfüggő megújuló források integrációja szempontjából – válaszoltak a Mavirnál a Világgazdaság azon kérdésére, hogy miként érinti a fenti lépés a hazai villamosenergia-ellátást. Közölték, hogy a SIDSC-ben ma huszonkét ország piacai működnek együtt, ezek: Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Luxemburg, Norvégia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Spanyolország és Svédország. Tervben van Szlovákia és Görögország csatlakozása is. A SIDC-rendszerben piaci eszközökkel kezelhető az időjárásfüggő termelők menetrendtől eltérő termelése, ez pedig csökkentheti a kiegyenlítő energia költségeit. Magyar részvétellel zajlik a 2019 októberében indult és 2023 szeptemberében záruló Trinity nevű uniós projekt, amely az uniós és az EU-n kívüli országok közötti árampiaci integrációt segíti a piac-összekapcsolásokkal. A cél az egységes európai piacot támogató keretrendszer fejlesztése, ami hozzájárul a határkeresztező kereskedelemhez, a versenyhez és a biztonságos rendszerellátáshoz. A munkát a magyar áramtőzsde, a HUPX segíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.