BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Közbeszerzések 2024: pozitív változások mellett maradtak kockázatok

Ugyanakkor a piac tovább koncentrálódott, az egyajánlatos eljárások pedig továbbra is magas arányt képviselnek – derül ki az Integritás Hatóság friss jelentéséből. Előrelépéseket hozott 2024 a magyar közbeszerzésekben: nőtt az átláthatóság és a hatósági kontroll.

A magyar közbeszerzési rendszer 2024-ben több szempontból is pozitív irányba mozdult el – derül ki az Integritás Hatóság éves jelentéséből. Az uniós forrású tendereknél visszaszorult az a gyakorlat, hogy az ajánlatkérő előre kijelölheti a meghívott ajánlattevőket, ami a transzparencia és a verseny erősödésére utal. Emellett a Nemzeti Fejlesztési Központ felállítása is hozzájárult az uniós források összehangoltabb és átláthatóbb felhasználásához – emelte ki közleményében Biró Ferenc Pál, a hatóság elnöke.

Highrise,Building,Site,In,Berlin.,Looking, Up,At,The,Construction magyar közbeszerzés
Előrelépéseket hozott 2024 a magyar közbeszerzésekben: nőtt az átláthatóság és a hatósági kontroll / Fotó: Shutterstock

A szervezet 2024-ben 21 vizsgálatot zárt le, amelyek összesen 57 milliárd forint értékű EU-s támogatást érintettek. Ezek alapján az Integritás Hatóság úgy látja, hogy nőtt a saját hatékonysága, és a társadalmi párbeszéd is erősödött. Az intézmény szerint ezek a folyamatok hozzájárulnak a közbeszerzési rendszer megtisztulásához és fejlődéséhez.

Jó irányba halad a magyar közbeszerzési rendszer

A jelentés nem hallgatja el a problémákat sem. Bár a szerződések száma csökkent, értékük nőtt, ami a piac koncentrálódását jelzi. A legnagyobb cégcsoportok részesedése tovább bővült, miközben az egyajánlatos eljárások aránya magas maradt. Ez a verseny szűkülését mutatja, és már rövid távon is veszélyeztetheti a közbeszerzések hatékonyságát és átláthatóságát.

Külön vizsgálta a hatóság a központosított beszerzések rendszerét is. A központi beszerző szervek kulcsszerepet játszanak a közpénzek elköltésében, de működésüket több kockázat is fenyegeti. Ilyen például a cégek körüli koncentráció, az ellenőrzési rendszer hiányosságai, illetve az adatszolgáltatás elégtelensége. 

Ezek nemcsak a hazai rendszer működését, hanem az uniós források szabályszerű felhasználását is veszélybe sodorhatják 

– hangsúlyozta Biró Ferenc Pál.

Az elnök rámutatott arra is, hogy a megelőző intézkedések, a hatékony ellenőrzési mechanizmusok kiépítése és az adatok nyilvánosságának bővítése továbbra is kulcsfontosságú az integritás megőrzése érdekében. A magántőkealapok átláthatóságával kapcsolatos aggályok szintén napirenden vannak.

„Az Integritás Hatóság célja, hogy munkájával elősegítse a közpénzek felelős, átlátható és hatékony felhasználását” – fogalmazott az elnök. A jelentés fontos alapot kínál a döntéshozóknak, piaci szereplőknek és a társadalomnak egyaránt a közbeszerzési rendszer további fejlesztéséhez.

Bekeményített a Közbeszerzési Hatóság – csaknem duplájára nőtt a jogorvoslati kérelmek száma

Harmadával nőtt tavaly a közbeszerzési eljárások értéke, elérte a 3664 milliárd forintot. Ugyanakkor 390 ajánlatkérő és gazdasági szereplő ellen kértek jogorvoslatot, azaz jelentősen szigorúbban ellenőrzött a hatóság.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.