A jelenlegi gázárak mellett a meglévő gázipari infrastruktúra felújítása csaknem száz évbe telne - mondja Varró László, a Magyar Energia Hivatal vezető közgazdásza. A téli földgázigény folyamatosan növekszik, a villamosenergia-termelés főként gáztüzelésű erőművekben folyik, és az új lakóingatlanok is szinte kizárólag gázfűtéssel létesülnek. Ugyanakkor az importárak 2000 és 2001 között megduplázódtak, aminek a hatását ugyan a forint erősödése némiképp enyhítette, a gázüzlet azonban továbbra is kritikusan alulfinanszírozott. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gáztározók és a csővezetékek felújítására nincs meg a fedezet. Magyarországon 5500 kilométernyi nagy nyomású gázvezeték üzemel, ebből tavaly a jelenlegi gázárak mellett 60 kilométernyit sikerült felújítani - mondja Varró László.
A Mol Rt. vezetői a napokban jelezték, a jelenlegi árak mellett hosszú távon nem tudják biztosítani az ellátást. A csúcsigények növekedésével halaszthatatlanná vált egy harmadik nemzetközi betáplálási pont kialakítása, amely valahol a szlovák-magyar határszélen lenne. Ugyanígy szükségesnek látszik egy új, egymilliárd köbméter kapacitású tároló létesítése. Elkerülhetetlen a kompresszorok nitrogén-oxid-kibocsátásának csökkentését szolgáló beruházás, az ellátórendszer kapacitásainak szinten tartása és új források feltárása. Minderre az olajtársaság szakembereinek előzetes becslése szerint 2005-2010 között 300-425 milliárd forintot kell fordítani.
A jelenleg 2004. január 1-jére tervezett piacnyitást követően a hálózat- és csővezeték-építés monopóliuma megszűnik, s a meglévő hálózathoz szabad hozzáférést rendel el majd az új jogszabály, amelynek tárgyalását a tervek szerint februárban kezdi az Országgyűlés. A versenypiacon - ismertette Podolák György, az MSZP gazdasági kabinetjének vezetője a gáztörvénytervezet részleteit tegnapi tájékoztatóján - a földgáz árát a piaci viszonyok, a szállítás, tárolás és elosztás költségeit viszont az állam szabályozza majd.
Az árampiac megnyitásának előkészítésekor ezeket az úgynevezett hálózati tarifákat úgy határozták meg, hogy a meglévő hatósági árakat bontották fel. Csakhogy a villamosenergia-iparban az árak a rendszerszintű szolgáltatások költségeit fedezték, szemben a gáziparral, ahol éppen ezért a meglévő tortát nem lehet felszeletelni, nagyobb tortára van szükség.
Ahhoz, hogy finanszírozni lehessen a gázellátáshoz szükséges karbantartási munkálatokat és beruházásokat, egészen biztos, hogy a gázárakat meg kell növelni - jelentette ki Varró László. Hozzátette: ez az áremelési kényszer azonban független a piacnyitástól. Ha Magyarország soha nem akarná megnyitni a gázpiacot, csak egyszerűen azt szeretné, hogy a gázellátás biztonságos legyen, ahhoz is elengedhetetlen az áremelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.