Új szintre emelkedhet az Európai Unió és India közötti gazdasági együttműködés, hogyha életbe lép a célegyenesbe forduló, kölcsönös szabadkereskedelmi megállapodás. India a világ legnépesebb országa, öt éven belül pedig globálisan a harmadik legnagyobb gazdasággá válhat. Ebből nemcsak az Európai Unió, hanem kifejezetten Magyarország is profitálhat. A Bruttó legújabb epizódjának vendége Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője volt.
A beszélgetést itt hallgathatják meg.
Az India és az Európai Unió közötti gazdasági együttműködés már most is meglehetősen stabil lábakon áll. Az EU India második legnagyobb kereskedelmi partnere, 2024-ben 120 milliárd euró értékű áruforgalommal, ami India teljes kereskedelmének 11,5 százalékát tette ki. Fordítva már nem ennyire kedvező a helyzet, az Európai Unió tavalyi áruforgalmának mindössze 2,4 százaléka ment Indiába, ami bőven elmarad az Egyesült Államok (17,3 százalék) és Kína (14,6 százalék) mögött. A szabadkereskedelmi megállapodás egyik fő célja, hogy ez az arány jelentősen javuljon a következő években.
Érdekes ugyanakkor, hogy az európai vállalatok nagyon aktívak az indiai piacon. 2023-ban az uniós tőkeberuházások értéke elérte a 140 milliárd eurót, így az EU vált a vezető külföldi befektetővé az ázsiai országban. „Az elmúlt 25 évben Hollandia hajtotta végre a legnagyobb volumenű tőkebefektetést, sokszor közvetítő szerepet betöltve. Majd Németország és a szintén a mediátorszerepével is kiemelkedő Ciprus következik” – mondta Szigethy-Ambrus Nikoletta.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az India és Magyarország közötti kereskedelmi kapcsolatokról is beszélt.
Alapvetően India kimaradt a keleti nyitás politikájából, inkább Kína, Dél-Korea és a közép-ázsiai országok voltak fókuszban. De itt is javul a helyzet, 2025 januárjában 34 százalékos bővülést láthattunk a magyar–indiai kétoldalú kereskedelmi forgalomban
– tette hozzá Szigethy-Ambrus Nikoletta.
Miről szól az EU–India szabadkereskedelmi megállapodás? (01:16)
Milyen szinten áll az EU és India közötti gazdasági együttműködés? (04:28)
India és Magyarország kereskedelmi kapcsolatai (05:38)
Mennyire protekcionista India, Kínához viszonyítva? (08:46)
Az indiai gazdaság végletessége (12:53)
Időben kapcsolt az Európai Unió Indiával kapcsolatban? (17:48)
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.