BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tengiz: munka van, hitel alig

Nyolc, összesen 400 millió dollár értékű olajprojektből válogathat a Chemimontazh Kft. Tengizben. A két év alatt elvégzendő munkákat a napokban ajánlotta fel számára a helyszínen dolgozó Tengizchevroil amerikai–kazah vegyesvállalat. Az olajfinomítói beruházások indítását – amelyek a tengizi projektek harmadik lépcsőjét jelentik – a magas olajárak is ösztönzik. Ez a Tengizchevroil fejlesztéseinek már a harmadik generációja lenne, a Chemimontazh részt vesz a most folyó második generációs bővítésben is.

A cég az újabb vonzó lehetőséggel azonban csak korlátozott mértékben élhet, legfeljebb egy kisebb munkát választ majd ki – tájékoztatta lapunkat Horváth László, a társaság ügyvezető igazgatója. A hazai kereskedelmi bankok ugyanis azzal utasítják el a hitelkérelmüket, hogy nem ismerik a kazah piacot, ezért azt magas kockázatúnak minősítik. A kazah hitelintézetek pedig jórészt a helyi társaságokat segítik. A kft. most az Eximbank Rt.-től és a Mehib Rt.-től vár segítséget ahhoz, hogy beszállhasson az ígéretes munkába.

Horváth László nehezményezi, hogy Magyarország, sőt az EU számára is fontos piacon indítandó munka tervét ekkora közöny fogadja az unión belül. „Lassan kifutunk abból az időből is, hogy a magasan képzett hazai olajipari mérnökök helyszíni munkákon adhassák át tudásukat az utánuk következő olajmérnök nemzedéknek, holott akár háromezer magyar is kiképezhető lenne Tengizben.”

Viszont már sínen van a Chemimontazh Kft.-nek a tengizi fejlesztések említett második generációs fejlesztésében való részvétele. A 40-45 millió dolláros megbízást a cég a generálkivitelező Parsons Flour Daniels társaságtól kapta tavasszal. Azóta 1200 olajipari mérnököt és szakmunkást – köztük mintegy 500 magyart – szervezett a Tengizchevroil számára, amely a tengizi olajfinomító 13-14 millió tonnás éves kapacitása megkétszerezésén dolgozik.

Itt is voltak azonban fennakadások. A múlt év végén Kazahsztán megszigorította a munkavállalási engedélyek kiadását, így a tervezettnél két hónappal később tudtak kiutazni a magyar dolgozók. A jövőre számukra szükséges mintegy 700 engedélyt azonban már megszerezte a Chemimontazh. A magyarok tengizi munkáját az is nehezíti, hogy még mindig nem állt vissza a két ország között megszüntetett közvetlen légi összeköttetés. (Mindössze egyetlen chartergép ment ki Tengizbe a nyáron.)

A Chemimontazht a Vegyépszer Rt. hozta létre, hogy rajta keresztül teljesítse az 1985-ös szovjet–magyar államközi egyezményben a számára rögzített tengizi feladatokat. Ma csak a Chemimontazh negyede a Vegyépszeré. A kft. további tulajdonosa Horváth László ügyvezető igazgató és a Vegyépszert is magában foglaló Inforg csoport.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.