BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
indexkep Brutto
ÜZLETRE HANGOLUNK

Hároméves stagnálás: ez tartja most sakkban a magyar gazdaságot

A magyar gazdaság lassan három éve egy helyben toporog, ami leginkább a termelői szektorok visszafogott teljesítményére vezethető vissza. Ezzel szemben a belső fogyasztás húzza a magyar GDP-t, bár itt is nagyobb növekedésre lenne szükség a tényleges felzárkózáshoz – hangzott el a Bruttó legújabb epizódjában. A kulcs a bizalomhiányban keresendő.
A podcast vendége: Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője

A magyar gazdaság lassan három éve nem képes számottevő növekedést felmutatni. Ez elsősorban a termelői szektorok visszaesésével magyarázható. Bár a belső fogyasztás szépen teljesít, azért itt is nagyobb bővülésre lenne szükség a felzárkózáshoz – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Bruttó legfrissebb epizódjában.

A műsort itt hallgathatják vissza:

 

Magyar gazdaság: leginkább a bizalom hiányzik

Bár a májusi ipari termelési és kiskereskedelmi adatok is gyengébbek lettek a vártnál, azért nem érdemes pánikolni és rögtön hozzányúlni a korábbi éves GDP-előrejelzésekhez. Sőt, mivel az április a vártnál erősebb lett mindkét soron, ezek a havi adatok inkább kiegyenlítik egymást. A lefelé mutató kockázatok viszont erősödtek.

Összességében még mindig reális az egy százalék körüli gazdasági növekedés. Személyesen fél és egy százalék közötti bővülésre számítok 

– mondta Virovácz Péter a Bruttó legfrissebb epizódjában.

Az ING Bank vezető elemzője hozzátette, hogy bár egyre nagyobb a bizonytalanság, nem érdemes rángatni a GDP-prognózisokat, ez az elemzői központok hitelességének sem tenne jót. Ugyan a belső fogyasztás hónapról hónapra szépen bővül, azért itt is nagyobb növekedésre lenne szükség a tényleges felzárkózáshoz, és a 2020 előtti folyamatokhoz való visszataláláshoz. Az enyhébb kereslet elsősorban azzal magyarázható, hogy a fogyasztói bizalom megingása miatt sokan inkább megtakarítanak a tényleges vásárlások helyett.

Magyarország, magyar
A magyar gazdaság növekedését leginkább a gyenge lábakon álló fogyasztói és üzleti bizalom fogja vissza / Fotó: Orbán Viktor / Facebook

Az üzleti szférában talán még inkább érezhető a kivárás, a bizonytalan jövőtől való félelem. „A beruházások három éve zsugorodnak, és idén sem látom azt a statisztikai csodát, ami megváltoztathatná ezt a trendet. Így a vállalati beruházások idén is visszafogják a GDP-t” – tette hozzá Virovácz Péter.

Az elemző szerint nagy kérdés az is, hogy a jövőre érkező családi adókedvezmények, szja-mentesség a lakosság körében inkább tovább gazdagítják majd a megtakarításokat, vagy a többletjövedelem lecsapódik tényleges fogyasztásban. Ez a kérdés nagymértékben meghatározhatja a magyar GDP-növekedés kilátásait.

További részletek a beszélgetés tartalmából:

Miért nem történik nagy zuhanás a piacokon, az amerikai vámbejelentések ellenére? (01:26)

Bizonytalanok a GDP-előrejelzések, idehaza mi most a legvalószínűbb forgatókönyv? (06:29)

Megtakarítás vs. fogyasztás: mi lenne az arany középút? (13:09)

Jön a választási év: lesz lehetőség a lazább fiskális politikára? (20:55)

Megint gyorsult az infláció Magyarországon. (24:57)

Túlértékelt a forint? Mi várható az év végéig? (31:44)

A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.

Podcastok Vidcastok

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.