A magyar gazdaság lassan három éve nem képes számottevő növekedést felmutatni. Ez elsősorban a termelői szektorok visszaesésével magyarázható. Bár a belső fogyasztás szépen teljesít, azért itt is nagyobb bővülésre lenne szükség a felzárkózáshoz – mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Bruttó legfrissebb epizódjában.
A műsort itt hallgathatják vissza:
Bár a májusi ipari termelési és kiskereskedelmi adatok is gyengébbek lettek a vártnál, azért nem érdemes pánikolni és rögtön hozzányúlni a korábbi éves GDP-előrejelzésekhez. Sőt, mivel az április a vártnál erősebb lett mindkét soron, ezek a havi adatok inkább kiegyenlítik egymást. A lefelé mutató kockázatok viszont erősödtek.
Összességében még mindig reális az egy százalék körüli gazdasági növekedés. Személyesen fél és egy százalék közötti bővülésre számítok
– mondta Virovácz Péter a Bruttó legfrissebb epizódjában.
Az ING Bank vezető elemzője hozzátette, hogy bár egyre nagyobb a bizonytalanság, nem érdemes rángatni a GDP-prognózisokat, ez az elemzői központok hitelességének sem tenne jót. Ugyan a belső fogyasztás hónapról hónapra szépen bővül, azért itt is nagyobb növekedésre lenne szükség a tényleges felzárkózáshoz, és a 2020 előtti folyamatokhoz való visszataláláshoz. Az enyhébb kereslet elsősorban azzal magyarázható, hogy a fogyasztói bizalom megingása miatt sokan inkább megtakarítanak a tényleges vásárlások helyett.
Az üzleti szférában talán még inkább érezhető a kivárás, a bizonytalan jövőtől való félelem. „A beruházások három éve zsugorodnak, és idén sem látom azt a statisztikai csodát, ami megváltoztathatná ezt a trendet. Így a vállalati beruházások idén is visszafogják a GDP-t” – tette hozzá Virovácz Péter.
Az elemző szerint nagy kérdés az is, hogy a jövőre érkező családi adókedvezmények, szja-mentesség a lakosság körében inkább tovább gazdagítják majd a megtakarításokat, vagy a többletjövedelem lecsapódik tényleges fogyasztásban. Ez a kérdés nagymértékben meghatározhatja a magyar GDP-növekedés kilátásait.
Miért nem történik nagy zuhanás a piacokon, az amerikai vámbejelentések ellenére? (01:26)
Bizonytalanok a GDP-előrejelzések, idehaza mi most a legvalószínűbb forgatókönyv? (06:29)
Megtakarítás vs. fogyasztás: mi lenne az arany középút? (13:09)
Jön a választási év: lesz lehetőség a lazább fiskális politikára? (20:55)
Megint gyorsult az infláció Magyarországon. (24:57)
Túlértékelt a forint? Mi várható az év végéig? (31:44)
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.