Kazahsztánnak elegendő ásványkincse van ahhoz, hogy a jelenlegi termelési igényeket még több évtizeden át fedezni tudja. Az ország készletei lehetővé teszik az export bővítését is – közölte az ázsiai állam ipari és építésügyi minisztériuma.
A kazah kormány szerint a jelenlegi kitermelési ütemmel a kulcsfontosságú ásványi anyagok közül
Az Interfax emlékeztet: Kazahsztán más, földben található értékes anyagokkal is rendelkezik, például mangánnal, titánnal, molibdénnel és uránnal. A minisztérium hangsúlyozza, hogy a fenntartható kitermelés és a folyamatos geológiai feltárás révén az ország erősítheti is pozícióját a globális nyersanyagpiacon.
Mindez létfontosságú a beruházások vonzásához, a bányászati szektor fejlesztéséhez és a gazdasági biztonság erősítéséhez. Érdemes megemlíteni, hogy tavaly a széntermelés 113 millió tonnát ért el, míg a vasérc kitermelés 57,4 millió tonnát.
Tavaly Kazahsztán a világ legnagyobb urántermelőjének számított, a kitermelés megközelítőleg 23 270 tonna volt, ami 10 százalékos növekedés az előző évhez képest. Ez az össztermelés körülbelül a globális uránkészlet 38-40 százalékát tette ki, megerősítve Kazahsztán domináns pozícióját a világpiacon.
Idén várhatóan 25 000–26 500 tonna között alakulhat a termelés, ami 7–14 százalékos emelkedést jelentene a 2024-es értékhez képest. Kazahsztán rendelkezik a világ második legnagyobb uránkészletével: az ázsiai ország 700 ezer tonnát birtokol, vagyis az ismert globális tartalék 14 százalékát.
Több mint egymilliárd dollárért vesz aranybányát Kína Kazahsztánban
Kazahsztáni aranybányát vásárol a kínai Zijin, az üzlet értéke 1,2 milliárd dollár. A közép-ázsiai országban nemcsak aranyból, hanem más fontos ipari fémből is tekintélyes mennyiség áll rendelkezésre. Kazahsztán Magyarországnak is fontos gazdasági partnere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.