A beruházás költsége minden kiadással együtt eléri a 160 millió forintot, maga az épület 116 millióba kerül majd. Ennek a felét nyerték el támogatásként, uniós pályázaton. Az új telephelyet a tatabányai ipari park közelében építik fel, egy olyan területen, ahol már több vállalkozás megtelepedett. A könnyűszerkezetes épület alapterülete 860 négyzetméter lesz. A Sharf Hungária Kft. 2002 óta két telephelyen működik, a Vértanúk terén és az ipari parkhoz közeli Tavaszmező utcában, ahol a műhely és raktár egy része is található.
– Mindkét telephely bérlemény – mondta Somodi Ferenc. – A korábbi évek stabil 500 millió forintos forgalmához képest 2008-ban olyan növekedést tapasztaltunk, egymilliárd forintig, amelynél a hatékony működéshez szükségessé vált egyetlen központi telephely létrehozása, melyben a raktározás, javítás és az adminisztráció is elhelyezkedik. Az ipari park közelében vásároltunk egy telket, ám a válság miatt a vevők száma visszaesett, a forgalom 80 százalékkal csökkent, és fokozatosan lecsökkent a dolgozók létszáma is a nyolcról ötre.
– A válság mennyiben érintette a beruházás alakulását?
– A beruházás költségeire 2009-ben és 2010-ben pályáztunk, ami nem járt sikerrel, arról azonban szó sem lehetett, hogy saját erőből valósítsuk meg a telephelyfejlesztést. A piac is leállt, így sem igény, sem szükség nem volt az építkezésre. Tavaly nemcsak a piac mozdult meg, pályázaton is nyertünk uniós támogatást: a 116 milliós épület kiviteli költségeinek felét. Most egy bankkal 40 milliós hitelfelvételről tárgyalunk, hogy a cég likviditása és mozgásképessége a beruházás miatt ne kerüljön veszélybe. Ha a mostani piaci tendencia marad, a korábbi bérleti díjakat a hiteltörlesztésre fordíthatjuk majd, megvalósíthatjuk a vállalt 3 fős munkahelyteremtést és elérhetjük a 2002-2003-as árbevételi szintet.
– Mikor alakult a cég?
– Német-magyar vegyes vállalatként 1990-ben alakult, kezdte meg működését Tatabányán, bányagépek forgalmazásával. Ma már száz százalékig magyar tulajdonban van: én 1993-ban pályázat révén kerültem ide ügyvezetőnek, és 1999-ben a német cég segítségével sikerült teljes körű tulajdont szerezni a vállalkozásban.
– Korábban bányászati beszállítók voltak. A bányászat megszűnése után milyen irányban léptek tovább?
– A kilencvenes évek közepén váltottunk az építőipar felé. Az olasz, a betontechnológia terén korszerű gépeket, mixereket, mobil és telepíthető betonpumpákat, építőipari berendezéseket gyártó CIFA cég hazai képviseletét nyertük el. E termékek forgalmazásával sikeresebbek voltunk, mint a német anyacég más országbeli leányvállalatai, így ez a partneri kapcsolat immár 18 éve tart. A kilencvenes évek végére az építőipari szegmens erősödött, az ezredforduló küszöbén az árbevétel 80 százalékát már az új termékek forgalmazása tette ki. 1995-től vettük be tevékenységeink közé a mélyépítést is. A megbízásoknak köszönhetően volt, hogy 30-40 ember is dolgozott a cégnél az alvállalkozókkal együtt. A cég rohamosan fejlődött, vagyona négyszeresére nőtt az önállóvá válás óta.
– Milyen tevékenységek jellemzőek most?
– A bányászatból jött a mélyépítési tevékenység, ennek révén sikeresen bekapcsolódtunk az úgynevezett pinceprogramba, ami a Sharf Hungária saját, Bullflex technológiájának köszönhető. Ennek lényege, hogy a biztosítandó elemek és a kőzet közé Bullflex-tömlőt helyezünk el, és cementhabarccsal kitöltjük. A nyomás hatására a cement a vizet leadja, azonnal megkezdődik a szilárdulás, így néhány óra után terelhető és a kőzet állékonysága nem romlik. Az elmúlt években az ország több területén vállaltuk pincék megerősítését Budaörstől Villányig, de a technológia kiválóan alkalmazható alagutak, egyéb létesítmények megerősítésére, falkiváltásra, pillérek készítésére például mélygarázsos foghíjbeépítéseknél is. A gépek forgalmazását csak megfelelő szervizháttér biztosításával fogadja el a piac, amely szolgáltatást a kezdetektől kiépítettük és fenntartunk.
– Milyen szállítói, vevői kapcsolataik vannak?
– Partnerünk maradt az egykori német anyacég, de a legfontosabb az olasz CIFA. Ami a stabilitást illeti, amíg a kezdetekkor három-négy bányavállalat volt vásárlónk, ma a nagy cégek mellett, mint például a Holcim és a Strabag, sok kis- és középvállalkozás keres meg minket, mintegy 140 kkv-nak szállítunk. A megbízható ellátás érdekében nagy raktárkészletet tartunk fenn, az értéke mintegy 30 millió forint.
Névjegy – Somogyi Ferenc ügyvezető igazgató
Tatai származású, néhány évig Tatabányán lakott, jelenleg ismét Tatán él. Gépészmérnökként dolgozott a tatabányai bányánál, 1993-ban pályázta meg a német Scharf cég tatabányai leányvállalatának ügyvezetői állását. A cég 1999 óta teljesen magyar tulajdonú társaságként működik, azóta Sharf Hungária Kft. a neve. Közben megszerezte a közgazdasági diplomát is. Nős, három gyereke van, egyikük Németországban, a másikuk Budapesten él és dolgozik. A legkisebb Tatán középiskolás. Hobbija a tenisz, fallabda.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.