Az Európai Bizottság új javaslata drasztikusan csökkentené a területalapú agrártámogatásokat, főként a nagyobb gazdaságoknál, és egy homályos rendszerrel váltaná fel az eddigi kiszámítható támogatási formát – mondta a Magyar Nemzetnek Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője.
Az Alapjogokét Központ elemzője szerint a cél világos: pénzt átcsoportosítani. A gazdáktól elvont támogatásokat más uniós prioritásokra, elsősorban Ukrajna finanszírozására és a háborús kiadások fedezésére fordítanák.
Lajkó Fanni emlékeztetett, hogy a brüsszeli javaslat legnagyobb vesztesei a magyar agráriumon belül egyértelműen a nagyobb területen gazdálkodó, piaci alapon működő szektorok lennének, különösen a szántóföldi növénytermesztés, amely eddig a legtöbbet profitált a területalapú támogatásokból.
Ezek a gazdaságok jelentős földterületeik révén stabil, kiszámítható forráshoz jutottak, amely a termelés biztonságát, az árversenyképességet és a fejlesztések lehetőségét is garantálta. Lajkó szerint az új jövedelemalapú rendszer ezt a stabilitást szüntetné meg: a nagyobb jövedelműnek minősített gazdaságokat lényegében kizárná a támogatási körből, függetlenül attól, hogy milyen szerepet töltenek be az élelmiszer-ellátásban.
Az állattenyésztők közül is azok kerülhetnének hátrányba, akik nem esnek bele a Brüsszel által preferált társadalmi célcsoportokba – például nem fiatalok, nem új gazdák, nem hátrányos helyzetű területeken élnek. A területalapú támogatások drasztikus csökkentésével épp azok a források szabadulnának fel, amelyeket az unió keleti bővítésére, Ukrajna pénzügyi támogatására és a háborús kiadásokra fordítanának.
Ez nem véletlen egybeesés: már korábbi háttéranyagok is jelezték, hogy az uniós agrárkasszában egyszerűen nem fér el egy ekkora új tagállam anélkül, hogy másoktól ne vennének el. Most elvennének – a magyar gazdáktól – emelte ki a elemző.
Uniós szintű felháborodást váltott ki az Európai Bizottság költségvetési terve – Brüsszelben is tüntetnek a gazdák
Több európai országból érkeztek gazdák Brüsszelbe, hogy tiltakozzanak az Európai Bizottság új agrárpolitikai javaslatai ellen. A demonstrálók szerint az uniós támogatások egységes alapba terelése veszélyezteti a mezőgazdaság jövőjét és Európa élelmiszer-biztonságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.