Látható javulásnak indult a hitelportfóliók minősége a hitelintézeti szektornál: a csúszásban lévő kölcsönök aránya a szeptemberig tartó egy év alatt több mint öt százalékponttal 16,7 százalékra csökkent. A jegybank adatai szerint a vállalati portfólióban a nagyobb mértékű a javulás: ott a késedelmes hitelek aránya 21,4-ről 17,2 százalékra esett egy év alatt, ezen belül pedig a 90 napon túli csúszásban lévő tételeké 15,6-ról 13,4 százalékra esett vissza. A szintén a vállalati szektort érintő projekthiteleknél ugyancsak érezhető mértékben sikerült lefaragni a három hónapon túli csúszásban lévő hitelek súlyát, bár az arányok még mindig riasztók: a tavaly szeptemberi 26,5 százalékos aránnyal szemben már „csak” 23,8 százalék a 90 napon túl késedelmes tételek részaránya.
A lakossági portfóliónál viszont még nem ennyire jó a helyzet: ott a nagyobb kilengéseket mutató, 90 napon belüli csúszásban lévő hiteleknél sikerült jelentős javulást elérni, a három hónapnál nagyobb késedelemben lévő tételek aránya alig mérséklődött (19-ről 18,4 százalékra). Ennek megfelelően a háztartásoknál a rendben fizető hitelek aránya még mindig éppen 70 százalék alatt mozog, igaz, ez még mindig sokkal jobb arány, mint az egy évvel korábbi 66,6 százalékos.
A portfóliók minőségének javulásával párhuzamosan persze a méretük is igencsak összeesett: a vállalati hiteleknél 7,7, a háztartásoknál pedig 11,1 százalékos éves csökkenést mért az állományban az MNB. Utóbbiaknál ebben nagy szerepe lehetett a forintosítosításnak és a devizahiteles elszámolásnak is. A hitelportfóliók méretének zsugorodása viszont a közeljövőben is folytatódhat, hiszen a hitelintézetek komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy megszabaduljanak a rossz eszközeiktől: ezt a törekvést pedig támogatja, hogy mind a kereskedelmi, mind a lakóingatlanoknál élénkül a piac, és ezt az élénkülést a közelmúltban tett kormányzati lépések is támogatják.
A CIB-csoport például éppen tegnap jelentette be, hogy új honlapot indított az ingatlanok értékesítésének támogatására. Az oldalon a bankcsoport tulajdonában lévő összes eladó ingatlan elérhető, legyen szó kereskedelmi, szálloda- és vendéglátó-ipari, fejlesztési, ipari vagy iroda, illetve lakó típusú ingatlanokról. A lépést a pénzügyi szolgáltató azzal indokolta, hogy a visszavett ingatlanok értékesítésével foglalkozó leányvállalata, a Recovery Zrt. az ingatlanpiac jelentős javulását tapasztalja az elmúlt időszakban, így a tulajdonában lévő ingatlanok értékesítésében is kiemelkedő eredményeket ér el. A legnépszerűbbnek eddig a fővárosban, illetve Pest megyében található ingatlanok bizonyultak, de jelentősen megnőtt az érdeklődés a vidéki régiókban is. Az új honlap elsődleges célja az érdeklődők egyszerű, gyors és hiteles informálása, keressenek akár vásárlási, akár befektetési céllal ingatlant: a honlapon elérhető értékesítésre kínált ingatlanok összértéke eléri a 210 millió eurót.
Egykori MKB-s ingatlanokat kínál a MARK
Több mint egy tucat, egykor az MKB Bank portfóliójába tartozó ingatlant kínál értékesítésre a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt. a Resideal Zrt. megbízásából – derül ki a MARK honlapján közzétett tájékoztatókból. (Fontos megjegyezni, hogy az ingatlanokat a MARK a komplex követeléskezelési szolgáltatás üzletág keretében kínálja, azok nem állnak a tulajdonában.) Az ingatlanok között található a többi között a veszprémi Balaton Plaza, egy harkányi panzió, a zalaegerszegi Hotel Balaton, több fejlesztési telek és irodaház, de egy tapolcai lakás és egy békés megyei növényolajgyár is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.