BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rozsda marja az acélipart

Tőkebevonásra készül veszteségei mérséklésének érdekében az ArcelorMittal. Az alacsony acélárak a nagyokat sem kímélik.

Tíz százalékot zuhant az ArcelorMittal árfolyama pénteken New Yorkban azt követően, hogy a világ legnagyobb acélipari konglomerátuma jelezte: részvénykibocsátással szeretne úrrá lenni nehézségein. A Lakshmi Mittal indiai mágnás irányítása alatt álló cég a tavalyelőtti 1,1 milliárd után 7,9 milliárd dolláros veszteségről számolt be 2015-ös éves jelentésben. Ebből 4,8 milliárd volt a bányászati tevékenységen keletkezett kár – elsősorban Libériában és az USA-ban –, míg 1,4 milliárd dollárt tett ki a rohamosan csökkenő acélárak miatt elértéktelenedő készletein keletkezett veszteség. Az egyszeri tételek kiszűrésével viszont csak 300 millió dolláros volt a mínusz, szemben az előző évi 400 millióval. Az árbevétel 20 százalékkal, 64 milliárd dollárra csökkent.

A luxemburgi székhelyű vállalat hárommilliárd dollár értékben vonna be tőkét, és további egymilliárd euróra számít a Spanyolországban bejegyzett Gestamp Automocion autóipari vállalkozásban lévő 35 százalékos tulajdonrészének eladásából. Az ArcelorMittalnak egy év alatt 12-ről 15,7 milliárd dollárra duzzadt az adósságállománya, ennek csökkentéséhez van szüksége a friss tőke bevonására. Lakshmi Mittal elnök-vezérigazgató közleményében azt írta, hogy a befolyó pénz erősíti a cég ellenálló képességét, egyben hozzájárul teljesítményének növeléséhez. Újságírók előtt később már keresetlenül fogalmazott, amikor kijózanítónak és csalódást keltőnek nevezte cége tavalyi teljesítményét. Az idei év sem a kirobbanó sikerekről szól majd, az adózás, kamatfizetés és értékleírás előtti eredményt (EBIDTA) Mittal a tavalyi 5,2 milliárd dollár után több mint 4,5 milliárdra várja. Az Egyesült Államokon kívül mindenütt gyengülő kereslettel kell számolniuk.

Az ArcelorMittalt rendkívül érzékenyen érintette a szén és a vasérc árának zuhanása, amit csak tetézett az európai kereslet visszaesése és a legnagyobb felhasználó, Kína igényeinek csökkenése. Mind a bányaiparnak, mind az fémfeldolgozóknak rendkívüli nehézségekkel kellett szembenézniük 2015-ben, s bár az ArcelorMittal kiemelt piacain az igények számottevően nem csökkentek, a kínai acélipar túltermelése nehezen tolerálható áresést váltott ki világszerte, s ennek hatásai alól a cég sem tudta kivonni magát. Hasonló játszódott le, mint az olajpiacon, csak itt a világ acélellátásának csaknem felét előállító kínaiak voltak, akik nem voltak hajlandók tudomást venni a világpiacon zajló eseményekről, s nem fogták vissza a termelésüket. A cégalapító fia, Aditya Mittal pénzügyi igazgató azt hozta fel példaként, hogy a kínaiak a dömpingáras exportjukkal az egyik legkeresettebb termék, az autók karosszériájának gyártásához nélkülözhetetlen melegen hengerelt acéllemez árát 40 százalékkal nyomták le a világpiacon. Keserűen tette hozzá, hogy a dömpinggel szembeni fellépés eredménytelen volt, különösen Európa maradt védtelen ezen a területen. Amerika viszont ellen tudott állni a kínai nyomulásnak.

Az idők változását jól jelzi, hogy az ArcelorMittal piaci értéke mára 6,7 milliárd dollárra csökkent, miközben 2006-ban az indiai Mittal még 27 milliárd dollárt fizetett azért, hogy bekebelezhesse a luxemburgi Arcelort, létrehozva ezzel a világ legnagyobb acélipari vállalkozását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.