BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mínuszban a Dunaferr

Veszteséges volt 2015-ben a Dunaferr, és negatív lett a saját tőkéje is. A tavalyi számai már jobbak lehetnek

Több gazdálkodási mutatóját is rontotta 2015-ben a Dunaferr csoport az Igazságügyi Minisztérium honlapjára 2017. március 17-i dátummal felkerült adatok szerint.

Az ISD Dunaferr Zrt. és a konszolidációba bevont 11 leányvállalatának összevont bevétele bő 7 százalékkal 273,9 milliárd forintra esett 2015-ben. Ezen belül az export – amely a forgalom kétharmadát adja – 17 százalékkal lett kisebb a zsugorodó uniós eladások miatt, a belföldi értékesítés viszont közel 10 százalékkal nőtt. A bevételhez az anyavállalat 238 milliárd forinttal járult hozzá.

A dunaújvárosi vas- és acélipari csoport üzemi eredménye az előző évi mínusz háromszorosa lett, azaz 18,6 milliárdos veszteség. Ennek a meghatározó részét az anyavállalat adta (–16,6 milliárdot), ahogyan hozzá köthető a szintén romlást takaró, –33,8 milliárdos mérleg szerinti eredmény nagy része is. A konszolidáltan 2014-ben még pozitív saját tőke 2015-ben 22 milliárdos mínuszba zuhant. Az anyavállalat adata még ennél is rosszabb, –29 milliárd forint lett. Hosszú lejáratú kötelezettsége nem volt 2015-ben a társaságnak, és az előző évben is csak kétmillió forint.

2015-ben 41 dolgozó munkaviszonya szűnt meg a Dunaferrnél a „létszám-optimalizálás” során, és további 63-an kerültek el a cégtől a kiszervezésekkel. A konszolidált záró létszám 5437 fő volt. Tavaly viszont 480 millió forintos állami, munkahelymegtartó támogatást kapott a társaság, a pénzt – az akkori közlés szerint – a nyugdíj előtt álló munkatársak további alkalmazására és az őket később felváltók kiképzésére szánta.

Beszámolójában felidézi a Dunaferr, hogy előzőleg – főleg a 2008-as pénzügyi válság miatt – több meghatározó beruházást felfüggesztett. Ezeket azonban 2016-ban folytatta, megvizsgálta egyes projektek lehetséges műszaki megoldását is, megfelelő források esetén pedig be kívánja fejezni az érintett fejlesztéseket.

Az ÁPV Zrt. által 2005-ben eladott Dunaferr 98,3 százaléka a ciprusi Steelhold Ltd.-é, a vasmű orosz többségi tulajdonban áll. Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatásakor elhangzott, hogy az akkor született magyar–orosz kormányközi megállapodások legalább 20 millió eurós fejlesztést jelentenek a csoportnak. A Dunaferrt 2016-ban már kisegítette orosz tulajdonosa 20 millió euróval, ennek köszönhetően lehetett elkerülni a már betervezett létszámcsökkentést.

A Dunaferr nemrég azt közölte a Világgazdasággal, hogy előzetes adatok szerint 2016-ra 315 milliárdos árbevételt és 5,8 milliárdos EBITDA-t vár.

Sokkal adós a Regenza

A Dunaferr 40,7 milliárd forintot követel az ukrajnai OOO Regenzától mint kapcsolt vállalkozásától. A követelés onnan ered, hogy az acélmű 2007-ben rendelt egy kohógáz-tüzelésű kombinált ciklusú erőművet a Sumitomo Corp.-tól, előleget is fizetett, és több készenléti akkreditívet nyitott számára. 2009-ben azonban a Sumitomo szerződéses jogait és kötelezettségeit átruházta az ukrajnai Regenza projektcégre, amellyel kártalanítási megállapodást is kötött. Így az acélmű most a Regenzától várja a pénzét, amelynek megfizetéséről még nincs végleges megállapodás.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.